BiznesINFO.pl Finanse Abonament RTV – Polska kontra Europa. W Czechach każdy, kto korzysta z prądu, musi płacić na państwowe media
Biznesinfo

Abonament RTV – Polska kontra Europa. W Czechach każdy, kto korzysta z prądu, musi płacić na państwowe media

13 marca 2023
Autor tekstu: Maria Gil-Sobczyk

Poczta Polska informuje, że obowiązek płacenia abonamentu RTV istnieje nie tylko w Polsce, ale również w innych państwach Europy. W Czechach opłatę tę muszą uiszczać wszyscy mający dostęp do prądu, w Niemczech jest ona powiązana z adresem zameldowania, a we Włoszech abonament RTV płacą jedynie osoby posiadające odbiorniki telewizyjne. Jak to dokładnie wygląda, również w innych państwach? Wyjaśniamy poniżej.

Czechy. Dostęp do prądu jest równoznaczny z obowiązkiem abonamentowym

Czesi są tak jak Polacy zobowiązani ustawowo do opłacania abonamentu. Ściąganiem opłat z tego tytułu zajmuje się Poczta. U naszych południowych sąsiadów powiązano jednak ten obowiązek z dostępem do prądu, czyli zakłada się, iż każdy, kto korzysta z energii elektrycznej, posiada też odbiornik RTV. Jeżeli korzysta z prądu, to musi płacić na rzecz państwowych mediów. Przedsiębiorstwa energetyczne nie zajmują się jednak pobieraniem abonamentu RTV, ani też zaległych należności z tego tytułu. Przekazują jedynie państwowym mediom listy odbiorców energii elektrycznej, czyli potencjalnych płatników abonamentu RTV – informuje Poczta Polska w komunikacie prasowym.

Na podstawie wspomnianych list państwowi nadawcy wystawiają odbiorcom energii wezwania do zapłaty abonamentu. Z tego obowiązku zwolnione są osoby niesłyszące, niewidome oraz o niskich dochodach. Jak wskazuje Poczta Polska, abonament RTV płaci blisko 90 proc. Czechów.

Jak wygląda sytuacja w Niemczech, Portugalii i Finlandii?

U naszych zachodnich sąsiadów poborem opłat abonamentowych zajmuje się agencja Beitragsservice, która współpracuje z urzędami – meldunkowym i skarbowym. W Niemczech opłaty RTV są powiązane z zameldowaniem, stąd też osoba, która go dokona, otrzymuje następnie pismo o obowiązku uiszczania opłat RTV za swój lokal mieszkalny.

W Portugalii od 2003 roku telewizja i radio publiczne (RTP) są finansowane z opłat abonamentowych. System finansowania uległ zmianie kilka lat temu, w wyniku kryzysu gospodarczego. Od lipca 2016 roku miesięczny abonament RTV wynosi 3,02 euro, co w skali roku daje 36,24 euro (ok. 170 zł). Opłata ta jest obowiązkowa, stała i naliczana od każdego mieszkania i domu – dostawcy prądu umieszczają ją na swoich rachunkach.

Z kolei w Finlandii abonament RTV zlikwidowano w 2013 roku, jednak zastąpiono go powszechnie obowiązującym podatkiem Yle na rzecz państwowej telewizji. Płaci go każdy pełnoletni Fin zarabiający rocznie ponad 15 tys. euro. W zależności od zarobków podatek ten wynosi od 40 do 150 euro.

Włochy. Abonament RTV jedynie za odbiornik telewizyjny

Od siedmiu lat abonament RTV jest automatycznie doliczany do rachunków za prąd. Zwykłe opłaty uiszczają obywatele, posiadający prywatne urządzenia, a specjalne – firmy i instytucje. Wysokość abonamentu to 90 EUR. Obecnie opłata za abonament RTV jest pobierana jedynie od osób posiadających odbiorniki telewizyjne . Każda osoba płaci tylko jeden abonament RTV za wszystkie posiadane urządzenia – tłumaczy Poczta Polska.

Jeśli obywatel posiada więcej nieruchomości, opłaty abonamentowe są pobierane tylko za ten lokal, w którym jest on zameldowany.

Wielka Brytania i licencja telewizyjna

Wielka Brytania jest pierwszym krajem na świecie, który wprowadził obowiązkową licencję telewizyjną . Brytyjczycy – zarówno osoby fizyczne, jak i podmioty gospodarcze, by legalnie oglądać lub nagrywać kanały telewizyjne niezależnie od sygnału – naziemnego, satelitarnego, kablowego czy internetowego, muszą za to zapłacić – wyjaśnia Poczta Polska. Opłaty z tytułu licencji telewizyjnej są przeznaczone na działalność głównego operatora publicznego, czyli BBC.

Rozliczaniem opłat z tego tytułu zajmuje się operator wyznaczony. W przypadku Anglii jest to Capital Business Service, firma wyłoniona w publicznym postępowaniu przetargowym. Abonament można zapłacić w placówkach pocztowych, kasach punktów sprzedaży oraz przez internet.

Obserwuj nas w
autor
Maria Gil-Sobczyk

Redaktor Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat