BiznesINFO.pl Polska i Świat Udało się w jednym kraju UE. Oficjalnie ogłosili, są wolni od ASF
Pixabay/afnewsagency

Udało się w jednym kraju UE. Oficjalnie ogłosili, są wolni od ASF

25 grudnia 2020
Autor tekstu: Maria Glinka

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest ASF,

  • Jakie działania wdrożyła Belgia,

  • Jakie kroki w walce z ASF podejmują inne kraje m.in. Polska.

ASF zwalczony w Belgii

Wirus ASF, czyli afrykański pomór świń, pojawia się u świń, dzików i guźców. Ludzie nie są podatni na chorobę wywołaną tym groźnym patogenem, który jest wysoce śmiercionośny dla zwierząt.

Portal tygodnik-rolniczy.pl podaje, że do zakażenia dochodzi w trakcie jedzenia, choć zwierzęta mogą nabawić się infekcji również poprzez drogi oddechowe i uszkodzoną skórę . Pierwsze objawy ASF pojawiają się zazwyczaj między 6 a 10 dniem od zakażenia. Symptomy infekcji to gorączka, sinica skóry uszu, brzucha i boków ciała, duszności, krwiste wypływy z nosa, wymioty oraz biegunka. Najczęstszą techniką zwalczania ASF jest wybijanie zwierząt.

Na mniej drastyczną strategię postawiły władze Belgii. Wśród środków, mających na celu zahamowanie rozprzestrzeniania się ASF, znalazły się m.in. ogradzanie i zamykanie lasów . Portal agropolska.pl donosi, że Belgia prowadziła także intensywne poszukiwania już martwych dzików. Baczne monitorowanie nowych przypadków ASF sprawiło, że Belgia nie rejestruje już nowych przypadków infekcji.

Pierwsze zakażenia wykryto w tym kraju we wrześniu 2018 r. Łącznie pod kątem ASF przebadano 5422 zwierzęta, spośród których 822 uzyskało wynik pozytywny . Według oficjalnych informacji przekazanych przez belgijskie władze, ostatni przypadek ASF zarejestrowano u dzika znalezionego w sierpniu 2019 r.

Sukces w walce z epidemią to także pokłosie zaostrzonych zasad biosekuracji. W Belgii każde chore zwierzę było badane pod kątem ASF bez względu na objawy. Łącznie pobrano próbki od 22 tys. świń. Choć oficjalnie ASF został zwalczony w Belgii to tamtejsze władze w dalszym ciągu monitorują stan zdrowia zwierząt, aby uchronić się przed kolejnym epicentrum epidemii.

ASF w innych krajach Unii Europejskiej

Z ASF walczy nie tylko Belgia, lecz także Niemcy i Polska. Według informacji, do których dotarł portal farmer.pl w Niemczech jest już ponad 100 przypadków ASF.

Pod koniec listopada rząd w Berlinie ogłosił, że zamierza zaostrzyć walkę z epidemią. W planach pojawił się masowy odstrzał dzików we wszystkich rejonach, w których pojawiają się zakażone zwierzęta.

Co więcej, na granicy Polski i Niemiec (wzdłuż rzeki Nysy) ma powstać specjalny płot. Na podobną strategię postawiły już we wrześniu władze Brandenburgii, które ustawiły mobilny płot elektryczny o długości 120 km. Zaporę ma wybudować także Saksonia, która na ten cel przeznaczy aż 250 tys. euro .

W ten sposób Niemcy chcą zapobiec rozprzestrzenieniu się ASF, który dociera z Polski. Na terenie naszego kraju wykryto w tym roku ponad 3 tys. przypadków ASF.

Jednak i Polska deklaruje chęć efektywnego przeciwdziałania ASF. We wrześniu ogłoszono, że między województwem podkarpackim a świętokrzyskim zostanie wybudowana specjalna bariera.

Według danych Komisji Europejskiej z największą skalą zachorowań na ASF mierzy się Rumunia. Infekcje rejestruje także Litwa.

Obserwuj nas w
autor
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat