BiznesINFO.pl Polska i Świat Ferrari, BMW, Mercedes lub Jaguar. Urząd Skarbowy sprzedaje luksusowe auta. Najtańsze - 23 250 zł
Wikimedia Commons/Edvvc from London, UK/CC2.0/cutted

Ferrari, BMW, Mercedes lub Jaguar. Urząd Skarbowy sprzedaje luksusowe auta. Najtańsze - 23 250 zł

12 sierpnia 2020
Autor tekstu: Kasper Starużyk

Auta będą licytowane przez Urząd Skarbowy w Częstochowie. I to nie byle jakie samochody - na parkingu czekają BMW, Mercedesy, Ferrari, Jaguary i Astony Martiny. Są to pojazdy, które zostały zajęte przez fiskusa w ramach niezapłaconych podatków. Jak się okazuje, skarbówka ma coraz bardziej kreatywne pomysły na ściąganie zadłużenia.

Auto prezesa od skarbówki

Urzędy skarbowe coraz chętniej zajmują majątki, a następnie poddają je licytacji. Jest to sposób na ściągnięcie należnych podatków i innych zobowiązań od osób, które stosują kreatywne triki i tak zarządzają finansami, by zajęcie pieniędzy na polskich kontach nie było możliwe. Urzędnicy mówią dość i pokazują, że podatki płacić trzeba. Jeżeli nie uda się ściągnąć daniny w sposób "normalny", czyli przez uregulowanie zaległych kwot przelewem pieniężnym, trzeba się liczyć, że fiskus zajmie nieruchomość lub inne dobra, a następnie będzie poszukiwał chętnych na ich zakup.

Dla fanów luksusowych samochodów szykuje się nie lada gratka w Częstochowie. Tamtejszy Urząd wystawił na aukcję aż 23 luksusowe auta. – Na licytację trafiło ponad 20 samochodów osobowych znanych marek. Wśród nich Mercedesy, Volvo, BMW, Lexus, Jaguar, Aston Martin i inne. Cena wywołania wynosi 3/4 wartości szacunkowej. Urząd nie odpowiada za wady ukryte licytowanych samochodów – poinformowała Grażyna Kmiecik z Izby Skarbowej w Katowicach, cytowana przez portal Dziennik.pl.

Co ważne, nie każdy może wziąć udział w licytacji. Prócz dłużnika, który chciałby odzyskać swoją własność, "ale na zapłatę podatków pieniędzy nie ma", wykluczeni z licytacji są także urzędnicy. Zakaz udziału został nałożony na poborców podatkowych, egzekutorów,  prowadzącego licytacje oraz jego małżonka i dzieci, ale także na pracowników, dzieci i małżonków organu egzekucyjnego.

Auta z licytacji - gdzie i kiedy obejrzeć?

Cena wywoławcza jest średnio o 25 proc. niższa niż rynkowa wartość pojazdów. Licytacje oraz oględziny odbędą się 13 i 14 sierpnia w Częstochowie . Licytacje wystartują o godzinie 10.00, a oględziny odbywać się będą od 9.00. Auta trafiły do tego leżącego w województwie śląskim miasta z Warszawy, gdzie zostały zarekwirowane jednej ze spółek działających w obszarze branży chemicznej - donosi Dziennik. Ze względu na niewielką ilość miejsca, częstochowska skarbówka przygotowała dwa parkingi, które znajdują się na obrzeżach miasta - przy ulicy Lwowskiej 60 i Piastowskiej 150/152. Jakie auta możemy zobaczyć na parkingach i jakie są ceny wywoławcze? Motoryzacyjni dziennikarze portalu Dziennik.pl zdradzili szczegóły! Przyglądamy się.

Screen pochodzi z Map Google - google.maps.com

Jakie auta można kupić?

Częstochowscy urzędnicy oferują w ramach licytacji możliwość wyboru spośród 23 aut. Jakie są to samochody i w jakich cenach można je zakupić? Okazuje się, że auta są wystawione w cenach obniżonych średnio o 1/4 wartości rynkowej. Dodatkowo - jeżeli licytacja nie odbędzie się w terminie i konieczne będzie ogłoszenie II terminu (zaplanowanego na 20-21 sierpnia), to ceny wywoławcze zostaną obniżone do połowy szacunkowej wartości rynkowej. Jest jeden warunek - aby wziąć udział w licytacji należy wpłacić kaucję. Wadium to 10 proc. kosztów oszacowania.

Licytacja przy ulicy Lwowskiej 60 - 13.08, początek licytacji 10.00, początek oględzin 9.00; II termin zaplanowany na 20.08. Co można wylicytować?

Tabela pochodzi z ogłoszenia o licytacji, które dostępne jest na stronie Pierwszego Urzędu Skarbowego w Częstochowie

Licytacja przy ulicy Piastowskiej 150/152 - 14.08, początek licytacji 10.00, początek oględzin 9.00; II termin zaplanowany na 21.08. Co można wylicytować?

Tabela pochodzi z ogłoszenia o licytacji, które dostępne jest na stronie Pierwszego Urzędu Skarbowego w Częstochowie

undefined<

Obserwuj nas w
autor
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat