BiznesINFO.pl Polska i Świat Będą nowe dopłaty dla rolników. Więcej pieniędzy niż się spodziewano
Domena publiczna

Będą nowe dopłaty dla rolników. Więcej pieniędzy niż się spodziewano

5 grudnia 2022
Autor tekstu: Paweł Makowiec

W przyszłym roku rozpocznie się Krajowy Plan Strategiczny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zawiera on jedną nowość, dzięki której rolnicy otrzymają więcej pieniędzy niż się spodziewali.

Ostatnie zmiany w programie wprowadzono w końcówce listopada. Plan został już zaakceptowany przez Komisję Europejską, toteż jedyne co pozostaje rolnikom to czekanie na pierwszy dzień składania wniosków .

Większa dopłata bezpośrednia

Jak podaje portal Interia.pl, zmienia się wysokość dopłaty bezpośredniej. Obecnie wynosi ona 107 eur/ha, w 2023 wyniesie 116 eur/ha . Nie jest to jednak koniec, ponieważ ma ona rosnąć w kolejnych latach, dochodząc za 4 lata do wielkości 120 eur/ha.

Na powyższą dopłatę kwalifikuje się około 97 proc. rolników. Głównie są to ci, których gospodarstwa są mniejsze niż 50 ha. Zaliczki wyniosą maksymalnie 100 tys. euro .

Nowością są ekoschematy, czyli bezpośrednie dopłaty za działania na rzecz środowiska, klimatu i zwierząt. Dopłaty będą dotyczyć np. obszarów z roślinami miododajnymi, retencjonowania wody na użytkach zielonych oraz biologicznej ochrony roślin . Wymaganiem jest realizacja przez rolników celów środowiskowych.

Młodzi również zyskają

Dobre wieści też dla młodych rolników. Według informacji Interii, otrzymają oni dodatkowe pieniądze na pierwsze 30 ha . Jest jednak haczyk - ich gospodarstwo nie może przekroczyć 50 ha.

Wysokość tej dodatkowej dopłaty dla młodych wyniesie 44 eur/ha (wzrost o 4 eur) . Dotacja uzupełniająca również wzrośnie - z 56 na 62 eur/ha.

Wnioski od połowy marca

Dobre strony reformy są też dla hodowców zwierząt. Dotacja dla nich wyniesie 95 euro za sztukę bydła, 11,08 euro za 1 kozę, i 25,35 za 1 owcę . Zwierzę musi mieć minimum 24 miesiące.

Minimalna liczba posiadanych zwierząt hodowlanych uprawniających do powyższej dotacji wynosi trzy . Wyjątkiem są gospodarstwa w województwach z powierzchnią gruntów rolnych poniżej średniej krajowej. Tam wystarczy tylko jedno zwierzę.

Wnioski o dopłaty bezpośrednie będzie można składać od 15 marca 2023. Resort Rolnictwa i Rozwoju Wsi już zapewnia, że dzięki ukierunkowaniu wniosków, liczba rolników z dotacjami powinna wynieść więcej niż średnia krajowa .

Obserwuj nas w
autor
Paweł Makowiec

Paweł Makowiec

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat