Będą zwolnienia grupowe. Chodzi o właściciela TVN
Zmiana preferencji widzów, aktualna sytuacja polityczna oraz presja akcjonariuszy wymuszają na właścicielu telewizji TVN radykalne kroki. Ogłoszono właśnie podjęcie strategicznych decyzji związanych ze kształtem firmy. Jedna z nich dotyczy niestety pracowników. Wielu z nich, będzie musiało szukać nowego zajęcia.
Trudne decyzje w Warner Bros. Discovery
Warner Bros. Discovery, właściciel stacji TVN , ogłosił zwolnienia grupowe i plan restrukturyzacji. Zmiany te, jak wyjaśnił dyrektor generalny CNN, Mark Thompson, mają skupić działalność stacji na platformach cyfrowych i produktach subskrypcyjnych. Jednocześnie spółka macierzysta przeznaczyła na ten cel 70 mln dolarów, aby zainwestować w nowe technologie i przyciągnąć odbiorców.
Wiadomo już ile osób straci pracę. Działania grupy są istotne z perspektywy polskiego nadawcy, którego chęć kupna przejawiać ma coraz więcej podmiotów.
Sytuacja firmy stała się skomplikowana
Decyzje o zwolnieniach wynikają z trudnej sytuacji rynkowej amerykańskiej stacji, która zmaga się z odpływem widzów. Po wyborach prezydenckich w USA problem stał się jeszcze poważniejszy. W sumie CNN planuje redukcję około 200 etatów. W ramach planu restrukturyzacyjnego firma zapowiedziała przeniesienie znanego dziennikarza Wolfa Blitzera do porannego programu, a także wprowadzenie transmisji cyfrowych dostępnych na różnych urządzeniach. Thompson podkreślił, że celem tych działań jest dostosowanie CNN do potrzeb współczesnych odbiorców.
Zmiany dotyczą również struktur samej grupy Warner Bros. Discovery. W grudniu 2024 roku firma ogłosiła podział na dwa odrębne działy operacyjne. Jeden z nich będzie obejmował studia filmowe i platformy streamingowe, natomiast drugi – tradycyjne stacje telewizyjne, takie jak CNN, Animal Planet i TVN. Jak podano w oficjalnym komunikacie, celem podziału jest „zwiększenie elastyczności strategicznej oraz stworzenie potencjalnych możliwości odblokowania dodatkowej wartości dla akcjonariuszy".
TVN na celowniku europejskich firm
Tymczasem w Polsce sytuacja TVN, będącego własnością Warner Bros. Discovery, budzi zainteresowanie zarówno w kraju, jak i za granicą. Premier Donald Tusk zapowiedział, że stacje TVN i Polsat zostaną objęte ochroną w ramach listy firm strategicznych, co ma zabezpieczyć je przed przejęciami zagrażającymi interesom państwa. Jednocześnie TVN przyciąga uwagę zagranicznych inwestorów.
Włoska agencja Ansa poinformowała natomiast, że grupa Media For Europe-Mediaset analizuje możliwość zakupu TVN . Firma zarządzana przez rodzinę Berlusconich rozważa bowiem rozszerzenie swojej działalności na Polskę, Niemcy, Portugalię i Holandię. Zainteresowanie polską stacją miały wyrazić również grecka Antenna Group oraz francuski Canal+, które mają przedstawić swoje oferty do końca lutego.