Bezpłatny pobyt w sanatorium jest możliwy. Świetne wieści nie tylko dla seniorów
Zakład Ubezpieczeń Społecznych umożliwia pobyt w sanatoriach bez ponoszenia kosztów przez pacjenta. Nie płaci się za transport do ośrodka rehabilitacyjnego, darmowy jest też pobyt, wyżywienie i leczenie. Aby to jednak było możliwe, konieczne jest spełnienie kilku warunków.
Pobyt w sanatorium w całości na koszt ZUS-u - to możliwe
Pobyt w sanatorium, nawet w sytuacji, gdy dopłaca do niego Zakład Ubezpieczeń Społecznych , dla wielu Polaków może wymagać nie lada wyrzeczeń. Jak donosi "Fakt", jest jednak możliwość, aby ZUS pokrył całość kosztów .
Trzeba jednak spełnić odpowiednie warunki. O pełne finansowanie można ubiegać się w sytuacji, gdy sanatorium ma zapewnić rehabilitację w ściśle określonych przypadkach. Chodzi o sytuacje, kiedy leczenie może nas uchronić przed zakończeniem aktywności zawodowej i przejściem na stałą rentę zdrowotną .
Bezpłatny pobyt w sanatorium - jakie warunki trzeba spełnić?
Żadnych kosztów w związku z pobytem sanatorium - obejmują one koszty dotarcia do miejsca rehabilitacji i powrotu do domu, pobyt w ośrodku wraz z żywieniem i leczenie - nie ponosi się, gdy zachodzi tzw. prewencja rentowa . Nie trzeba więc dokładać ani grosza, jeśli ZUS stwierdzi, że rehabilitacja uchroni nas przed koniecznością trwałego pobierania renty.
Aby to było możliwe, konieczne jest spełnienie trzech warunków. Po pierwsze trzeba być oczywiście ubezpieczonym w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Po drugie konieczne jest pobieranie renty tymczasowej w związku z niezdolnością do pracy. Po trzecie osoba na rencie okresowej musi pobierać świadczenia - chorobowe lub rehabilitacyjne.
Formalności i zasady bezpłatnego pobytu w sanatorium
Jeśli wszystkie te warunki zostaną spełnione, pozostają formalności. Punktem wyjścia jest przygotowanie wniosku PR-4 . Uzupełnia go lekarz prowadzący pacjenta na rencie tymczasowej, który prowadzi leczenie. Następnie należy złożyć taki wniosek w ZUS-ie osobiście.
Następnie konieczne jest orzeczenie lekarza, a do tego niezbędne jest zebranie i przedstawienie pełnej dokumentacji medycznej . Musi ona służyć uzasadnieniu, że pobyt w sanatorium jest wskazany, by po czasie pobierania świadczeń na rencie okresowej, w wyniku rehabilitacji w sanatorium, powrócić do pracy. Lekarz może wysłać orzeczenie do ZUS także przy okazji wystawiania e-ZLA, tj. zwolnienia elektronicznego. Wówczas nie trzeba już udawać się osobiście z wnioskiem do oddziału ZUS i pozostaje czekać na decyzję.
Standardowy bezpłatny pobyt w ZUS w ramach prewencji rentowej trwa 24 dni . Czas ten może jednak zostać skrócony, ale też wydłużony. Decyduje o tym ordynator ośrodka.