Blik odświeży ważną funkcję. Jest zgoda NBP
Narodowy Bank Polski wydał zgodę, by operator Blika - Polski Standard Płatności, zaoferował klientom jedną ze swoich usług w nowej, nieco odświeżonej formie. O czym mowa?
Usługa płatności powtarzalnych na nowo
Blik to istniejący od 2015 r. polski system płatności mobilnych . Wraz ze wzrostem popularności płatności bezgotówkowych, rośnie również liczna użytkowników Blika.
W pierwszym kwartale 2024 r. BLIK zanotował znaczący wzrost liczby transakcji o blisko 40 proc. w porównaniu do poprzedniego roku, osiągając łącznie 518 mln operacji o wartości 73,9 mld zł. - czytamy na stronie aplikacji.
Od 2019 r. za jego pomocą można dokonywać płatności powtarzalnych. Polski Standard Płatności, będący operatorem Blika, zamierza wprowadzić w swojej usłudze istotne zmiany. Ma na to zgodę NBP .
W obecnej formie usługa ma pewne ograniczenia
Obecnie usługa płatności powtarzalnych ma szereg ograniczeń. Podstawową jest aktywowania jej tylko na stałą kwotę. Konieczne jest również każdorazowe potwierdzanie płatności.
ZOBACZ:
Te aplikacje wykradają dane i pieniądze. Lepiej szybko je usuń
Ponadto wciąż nie ma zbyt wielu miejsc, w których można skorzystać z tej usługi. Z przyczyn technicznych płatności powtarzalne Blika współpracują jedynie z bankami Pekao oraz ING. Według portalu cashless.pl sytuacja ma wkrótce ulec zmianie.
Co ma się zmienić?
Dzięki zgodzie udzielonej przez Narodowy Bank Polski, Polski Standard Płatności zaoferuje klientom Blika odświeżoną usługę płatności powtarzalnych. To bez wątpienia świetna wiadomość dla użytkowników aplikacji.
Każdy użytkownik BLIKA będzie mógł aktywować płatność powtarzalną na stronie lub aplikacji usługodawcy, np. w serwisie streamingowym. Aktywacja będzie wymagała podania kodu BLIK i zatwierdzenia w bankowości mobilnej. Użytkownik będzie mógł w każdej chwili zobaczyć i w razie potrzeby anulować utworzone płatności powtarzalne w aplikacji swojego banku - podaje Cashless.pl.
Według zapowiedzi otrzymamy trzy wersje usługi płatności powtarzalnych:
- wersja 1 – automatyczna autoryzacja każdej transakcji - na stałą kwotę i w tym samym odstępie czasu,
- wersja 2 – konieczność potwierdzania każdej kolejnej transakcji. W ramach płatności powtarzalnej w aplikacji bankowej, kwoty i częstotliwość będą mogły się zmieniać,
- wersja 3 – automatyczna autoryzacja każdej transakcji ze zmienną kwotą i częstotliwością.
Źródło: Cashless.pl/Telepolis/Blik.com