BiznesINFO.pl Polska i Świat Bezwzględna decyzja Bolsonaro. Prezydent Brazylii wyrzuca z kraju Lekarzy Bez Granic
Flickr/Palácio do Planalto, https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Bezwzględna decyzja Bolsonaro. Prezydent Brazylii wyrzuca z kraju Lekarzy Bez Granic

23 sierpnia 2020
Autor tekstu: Maria Glinka

Bolsonaro odmawia pomocy rdzennej ludności Brazylii

Bolsonaro, piastujący urząd prezydenta Brazylii od 2019 r., słynie z kontrowersyjnych wypowiedzi i zdecydowanych działań. Tym razem na jego celowniku znalazła się międzynarodowa organizacja pozarządowa Lekarze Bez Granic.

W związku z wybuchem pandemii organizacja przedstawiła plan pomocy siedmiu rdzennym plemionom. Jak podaje Rzeczpospolita, wsparcie miało trafić w sumie do ok. 5 tys. osób. Wyliczenia wskazują, że już 690 przedstawicieli lokalnych społeczności zmarło z powodu COVID-19, a liczba potwierdzonych przypadków pośród 850-tys. populacji wynosi prawie 26,5 tys. W zdecydowanym działaniu Lekarzom bez Granic przeszkodził jednak Bolsonaro.

Bolsonaro zaostrza kurs

Bolsonaro nie wydał zgody na objęcie opieką rdzennych plemion. Co więcej, prezydent nakazał Lekarzom Bez Granic opuszczenie terytorium Brazylii. O tej decyzji poinformowało Zrzeszenie Rdzennych Ludów Brazylii (APIB), które zwraca uwagę, że Bolsonaro bagatelizuje koronawirusowe problemy i pomniejsza realną skalę pandemii. Tymczasem Brazylia plasuje się na drugim miejscu w kontekście liczby zachorowań na świecie (3 582 362, zgonów: 114 250), jak podaje WHO.

Amazonia to jeden z trudno dostępnych terenów Brazylii, którego mieszkańcy są odcięci od zewnętrznego świata. Tubylcy charakteryzują się przede wszystkim obniżoną odpornością na infekcje. Bez pomocy aktorów zewnętrznych pozostają niemal bezradni wobec natarcia koronawirusa.

Skala pandemii większa niż twierdzi Bolsonaro

Lekarze Bez Granic to nie jedyna organizacja, która podkreśla, jak nieadekwatne działania podejmuje brazylijska władza na czele z Bolsonaro. Reuters przekazuje, że misjonarze chrześcijańscy nie posiadają rządowych zezwoleń na wchodzenie w głąb społeczności plemiennych. Argumentem, na który powołują się rządzący jest fakt, że każda osoba z zewnątrz jest interpretowana przez rdzennych mieszkańców jako intruz. W podtrzymaniu zezwolenia na świadczenie pomocy nie przekonały ich nawet zapewnienia Lekarzy Bez Granic o wypracowaniu rygorystycznych protokołów zapobiegania i kontroli infekcji, które sprawdziły się w innych częściach świata.

Lekarze Bez Granicy to międzynarodowa organizacja pozarządowa utworzona przez grupę francuskich medyków w 1971 r. Ideą, która przyświeca jej działaniom jest realizacja prawa do opieki medycznej ponad granicami państwowymi. W 1999 r. za swoje aktywności odebrała Pokojową Nagrodę Nobla.

<

Obserwuj nas w
autor
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat