Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Biznes > Brzoska stanowczo o płacy minimalnej. Ta odpowiedź wielu się nie spodoba
Sylwia Nowosińska
Sylwia Nowosińska 20.02.2025 22:32

Brzoska stanowczo o płacy minimalnej. Ta odpowiedź wielu się nie spodoba

Rafał Brzoska
fot. Wojciech Olkusnik/East News

Szef InPostu Rafał Brzoska został niedawno wybrany przez premiera Donalda Tuska na szefa rządowego zespołu ds. deregulacji. Niedługo potem opublikował pierwsze postulaty, które mają poprawić warunki rozwoju dla przedsiębiorców działających w kraju. Od razu pojawiły się także pytania o kwestie, które oburzają część przedsiębiorców, w tym regularny wzrost płacy minimalnej. Odpowiedź biznesmena w tej kwestii nie pozostawia złudzeń.

Przedsiębiorcy skarżą się na wzrost minimalnych wynagrodzeń

Od 1 stycznia 2025 roku najniższa krajowa (czyli minimalne wynagrodzenie w ramach umowy o pracę) wynosi w Polsce 4666 zł brutto, czyli 3511 zł netto (na rękę). Dla porównania jeszcze pięć lat temu wynosiło 2600 złotych brutto. Wielu przedsiębiorców nie jest zadowolonych z tak dynamicznego wzrostu wynagrodzeń i konieczności podwyżek dla pracowników, na które trudno czasem znaleźć pieniądze.

 Głos w ich obronie zabierała w ostatnich miesiącach Rzeczniczka Małych i Średnich Przedsiębiorców Agnieszka Majewska, a także Polska Izba Handlu, która oceniała, że wzrost płacy minimalnej znacznie obciąża przedsiębiorców. Rafał Brzoska został zapytany o tę kwestię w rozmowie z portalem Money.pl. Szef InPostu nie pozostawił żadnych wątpliwości.

Jest zgoda na areszt dla Ziobry. Posłowie podjęli ważną decyzję Polacy przed emeryturą popełniają ten błąd. Przelew z ZUS przypomni o konsekwencjach

Rafał Brzoska posłucha skarg przedsiębiorców?

Rafał Brzoska w rozmowie z portalem Money.pl został zapytany o to, czy przychyla się do postulatów Polskiej Izby Handlu oraz czy widzi przestrzeń do działań na tym polu.

Jak coś się komuś dało, to się tego nie zabiera. Po prostu. Rozumiem postulat Izby, ale uważam, że my dzisiaj wszyscy: przedsiębiorcy i pracownicy, powinniśmy się zastanowić, jak iść do przodu i jak uwolnić tę energię wewnętrzną w każdej firmie - stwierdził szef InPostu.

Zobacz także: Jest zgoda na areszt dla Ziobry. Posłowie podjęli ważną decyzję

Polacy mają przedsiębiorczość w genach - wystarczy im nie przeszkadzać. Wtedy ten ich zapał da efekty od razu - to tak zwane nisko wiszące owoce. Uwolnijmy tą energię po to, żeby firmy i pracownicy mogły zarabiać, a godziwa praca była dobrze opłacana. Dlatego właśnie zaprosiłem związki zawodowe do naszej inicjatywy i cieszę się, że OPZZ natychmiast powiedział "tak" i oddelegował swojego eksperta do zespołu - dodał Rafał Brzoska.

 

Zespół ds. deregulacji ma ambitne plany

Szef InPostu podkreślił, że jego zespół ma na uwadze nie tylko dobro przedsiębiorców, ale także pracowników.

Nasz zespół pracuje również dla pracowników. I oni nie będą pomijani w dyskusjach i naszych pracach. Moja odpowiedź więc w sprawie płacy minimalnej brzmi: sorry, ale nie. Szukajmy wyłącznie czegoś, co ja nazywam deregulację pozytywną - taką, która uwolni energię, czas i pieniądze zarówno po stronie obywateli, jak też samych urzędników - dodał Rafał Brzoska w rozmowie z Money.pl.

Zespół ds. deregulacji pod przewodnictwem Rafała Brzoski przedstawił do tej pory dziewięć propozycji zmian w rozporządzeniach oraz 14 zmian w ustawach, mających na celu odciążenie przedsiębiorców. Wśród nich wymieniono m.in. ograniczenie kontroli skarbowych, stosowanie interpretacji podatkowych na korzyść przedsiębiorców i ograniczenie agresywnych egzekucji.