Były minister cyfryzacji: „firma Newag potraktowała cyberbronią swoich własnych klientów”
Informacja o tym, że firma Newag umyślnie unieruchamiała swoje pociągi Impuls znajduje kolejne potwierdzenia. W sprawie wypowiedział się Janusz Cieszyński, były minister cyfryzacji, który przyznał, że sprawa jest mu znana od maja.
Sprawa tajemniczych awarii pociągów Impuls
Przypomnijmy już, że w wyniku analizy hakerów z grupy Dragon Sector ujawniono, że oprogramowanie pociągu Newag Impuls zawierało funkcje, które doprowadzały do „awarii” pojazdu w określonych warunkach . Mimo że nic nie wskazywało, by któryś z systemów był uszkodzony, pociągów Impuls nie udawało się ruszyć z miejsca.
Do rzekomych awarii dochodziło najczęściej w zakładach firmy SPS, która wygrała przetarg na serwis Impulsów, pozbawiając tym samym znacznych środków Newag. W oprogramowaniu znaleziono kod, który unieruchamiał pociągi , gdy te znajdowały się w zakładach SPS lub gdy zbliżał się termin ich serwisowania.
Cieszyński: „wiedzieliśmy i działania zostały podjęte”
Pojawiły się podejrzenia, że to producent pociągów sabotował ich działanie, doprowadzając do odwołania połączeń i zmiany rozkładów jazd takich spółek kolejowych, jak PolRegio czy Koleje Dolnośląskie . Miało to przekonać spółki kolejowe, że SCS nie potrafi serwisować ich pociągów, przez co usługi powinny być realizowane przez producenta.
Newag wszystkiemu zaprzeczył, a szef firmy opryskliwie odpowiadał na pytania dziennikarzy, jednak teraz światło dzienne ujrzały nowe fakty. Jak ustalił Onet, o podejrzeniach wysuwanych wobec Newag Janusz Cieszyński, ówczesny Minister Cyfryzacji, Urząd Transportu oraz Centralne Biuro Antykorupcyjne wiedzieli już w maju. Potwierdził to sam Cieszyński:
Wówczas odbyło się jedno z posiedzeń zespołu CERT, na którym pojawił się jeden z panów z zespołu Dragon Sector i przedstawił nam kulisy ich prac. Tym samym informację o tym, że wobec firmy Newag są takie podejrzenia, miał już wówczas rząd oraz wszystkie polskie służby policyjne i specjalne. Szefowie tych służb są bowiem członkami zespołu CERT.
Jednocześnie Janusz Cieszyński poinformował, że ze względów bezpieczeństwa nie może podzielić się z mediami ustaleniami , jakie zapadły podczas spotkania CERT.
Newag zapowiada pozwy i traci
Oskarżeniom niezmiennie zaprzecza Newag, a także jego główny udziałowiec Zbigniew Jakubas. W rozmowie z Business Insider Polska uznał on ustalenia hakerów z Dragon Sector jako atak na spółkę oraz osobiście na niego , dziennikarzy oskarżył o nierzetelność oraz poinformował, że złoży zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa i pozwy.
Od momentu publikacji doniesień o możliwości umyślnego unieruchamiania pociągów przez Newag, wartość akcji spółki spadła o 17 proc.
Źródło: Onet