BiznesINFO.pl Technologie Cała prawda o cyberprzestępstwach w Polsce. Wielu mogło się mylić
Fot. Mikhail Nilov/Pexels

Cała prawda o cyberprzestępstwach w Polsce. Wielu mogło się mylić

17 lutego 2024
Autor tekstu: Maciej Olanicki

Gdy weźmie się pod uwagę częstotliwość pojawiania się informacji o nowych cyberzagrożeniach, można odnieść wrażenie, że sytuacja pogarsza się z miesiąca na miesiąc, a skuteczność cyberprzestępców rośnie. A jednak o czym innym świadczą policyjne dane – o ile liczba oszustw internetowych stabilizuje się, tak incydenty związane z phishingiem mają być coraz rzadsze.

Rekordowa liczba cyberprzestępstw

Policyjne dane dotyczące przestępstw związanych z cyberbezpieczeństwem podsumowała w ostatnim czasie „Rzeczpospolita”. Według zgromadzonych przez nią informacji liczba stwierdzonych przestępstw w ostatnich latach rosła, przy czym przełom dokonał się z roku 2020 na 2021 , nie bez związku z pandemią, kiedy ataków było szczególnie dużo za sprawą konieczności korzystania z narzędzi pracy zdalnej.

O ile bowiem w 2020 r. polska policja stwierdziła 28,3 tys. cyberprzestępstw internetowych z art. 286 kk oraz 6,7 tych związanych z phishingiem i e-bankowością, tak już w 2021 r. było ich kolejno aż 59,1 tys. i 14,5 tys. Sytuacja jeszcze bardziej pogorszyła się w 2022 roku , zwłaszcza w obszarze phishingu i ataków na bankowość internetową – było ich 62,9 tys. i 20,3 tys.

Te strony mają pomagać hakerom? Wielu Polaków z nich korzysta

Spadek w statystykach policji

Co może być niemałym zaskoczeniem, sytuacja zmieniła się w roku minionym. Co prawda liczba przestępstw z art. 286 kk wzrosła, jednak tylko do 62,9 tys. Prawdziwą niespodzianką jest natomiast spadek stwierdzonych przez policję ataków phishingowych i związanych z bankowością elektroniczną – było ich w 2023 r. „tylko” 13,4 tys. Mowa więc o spadku o 6,9 tys. w stosunku do rekordowego roku 2022 r., a nawet o 1,1 tys. w stosunku do 2021 r.

Należy jednak pamiętać, że mowa nie o danych dostarczanych np. przez producentów antywirusów czy producentów systemów operacyjnych, którzy dysponują zaawansowaną telemetrią i narzędziami pozwalającymi analizować incydenty pod względem technicznym i na ogromną skalę. Nie są tu także uwzględnione dane np. CERT-u, który prowadzi ewidencję złośliwych stron wykorzystywanych do kampanii phishignowych.

Na te dane trzeba patrzeć krytycznie

Mowa o danych policji, a zatem przypadkach, które zostały jej zgłoszone. To rzuca na pozornie optymistyczne liczby nowe światło – część ataków mogła zwyczajnie nigdy nie zostać zgłoszona . Uwagę na to zwraca Adam Haertle z Zaufanej Trzeciej Strony, który przestrzega: „trochę przeraża mnie, że polskie firmy na podstawie tych danych mogą teraz dojść do wniosku, że skoro liczba przestępstw spadła, to nie trzeba już edukować swoich klientów”.

Źródło: rp.pl

Ogromna kara za wyciek danych. Jest odpowiedź polskiego serwisu
Fałszywe wiadomości ws. wypłaty 800 plus. ZUS Ostrzega
Obserwuj nas w
autor
Maciej Olanicki

Dziennikarz biznesinfo.pl. W przeszłości redaktor prowadzący dobreprogramy.pl, miesięcznika „IT Professional”, współpracownik Wirtualnej Polski. Adres dla sygnalistów: olanicki@protonmail.com.
 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat