BiznesINFO.pl Polska i Świat Centralna i Wschodnia Europa: Nowy Lider Cyfrowej Innowacji
Fot. ISW

Centralna i Wschodnia Europa: Nowy Lider Cyfrowej Innowacji

23 września 2024

Sztuczna inteligencja i cyfrowe innowacje stanowią istotny czynnik rozwoju. By osiągnąć sukces gospodarczy, konieczna jest jednak współpraca sektora państwowego i prywatnych przedsiębiorców. O tym, jak cyfrowe innowacje wpływają na rozwój gospodarki rozmawiano w trakcie sesji plenarnej „Centralna i Wschodnia Europa: Nowy Lider Cyfrowej Innowacji” podczas XXXIII Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Nowy Lider Cyfrowej Innowacji

Sztuczna inteligencja i cyfrowe innowacje stanowią istotny czynnik rozwoju. By osiągnąć sukces gospodarczy, konieczna jest jednak współpraca sektora państwowego i prywatnych przedsiębiorców. O tym, jak cyfrowe innowacje wpływają na rozwój gospodarki rozmawiano w trakcie sesji plenarnej „Centralna i Wschodnia Europa: Nowy Lider Cyfrowej Innowacji”.

Sesja rozpoczęła się od słów wicepremiera i ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego na temat polskiej cyfryzacji. Zdaniem wicepremiera rozwój cyfryzacji w Polsce przebiega w dynamicznym tempie.


„Jestem dumny z usług cyfrowych, które dają poczucie, że mObywatel stał się czymś, co daje poczucie bezpieczeństwa Polaków. Ale usługi cyfrowe to jedynie fragment. Inny element, który wyprzedza rzeczywistość to nasze cyberbezpieczeństwo, które dziś jest w piątce najlepszych na świecie” – stwierdził wicepremier.

Polska na czele cyfryzacji

Pod wrażeniem rozwoju polskiej cyfryzacji była też Aoife Houlihan, VP Government Engagement z firmy VISA. Panelistka zwróciła uwagę nie tylko na infrastrukturę cyfrową, ale również na wykwalifikowaną kadrę pracowniczą.

„Jesteśmy pod wrażeniem tego, co dzieje się w Polsce. Widzimy tu świetnych pracowników, żeby zapewnić bezpieczeństwo sieci światowej, a kwestia ta ma dla nas kluczowe znaczenie” – stwierdził Houlihan.


Justin Gandy, dyrektor zarządzający MSD Polska sp. z o.o. zwrócił z kolei uwagę na kwestię wykorzystania sztucznej inteligencji w ochronie zdrowia. Jak podkreślił, firma MSD posiada w Polsce największe centrum zarządzania danymi, w którym znajduje się dostęp do informacji na temat pięciu tysięcy badań klinicznych toczących się na całym świecie.

Przed Polską ogromne możliwości

„Mogę odpowiedzialnie stwierdzić, że Polska dokonuje ogromnego postępu. W kontekście innowacyjności przed Polską otwierają się ogromne możliwości ze względu na talent pracowników i odpowiednio zabezpieczoną infrastrukturę” – stwierdził mówca.

W dalszej części sesji paneliści skupili się na kwestii współpracy biznesu z sektorem publicznym.
Zdaniem Aoife Houlihan, państwa powinny stawiać na rozwój e-usług dostępnych dla obywateli.


„E-government to jest coś, co pozwala na budowę większego zaufania obywateli do instytucji rządowych” – stwierdziła panelistka.

Artykuł sponsorowany

Obserwuj nas w
autor
Artykuł Sponsorowany

artykuł sponsorowany

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat