Jest sposób na obniżkę cen benzyny. Samorządy uruchamiają miejskie stacje paliw
Ceny benzyny w dół. Samorządy walczą z komercyjnymi stacjami
Jak podaje PortalSamorzadowy.pl, miejsce stacje paliw są uruchamiane m.in. po to, żeby za sprawą niższych cen benzyny wymusić ich obniżenie również na stacjach komercyjnych. Choć względy finansowe nie są tu najważniejsze, to miasta i spółki komunalne liczą na to, że uda się uzyskać dodatkowe dochody.
Orlen musiał obniżyć ceny benzyny w Płocku
Pierwsza miejska stacja paliw powstała w Płocku i choć mogłoby się wydawać, że w tym mieście ceny benzyny powinny być niższe ze względu na bliskość Orlenu, to tak nie było. Serwis zwraca uwagę, że stosunkowo wysokie ceny benzyny w Płocku pozostały, jednak już nie na tak wysokim poziomie jak wcześniej. Robert Pawłowski ze spółki zarządzającej stacją mówi wprost na łamach portalu, że celem działalności była obniżka cen na innych stacjach.
Miejskie stacje paliw działają także m.in. w Krakowie, Rzeszowie, Koninie, Tarnowie, Ostrołęce czy Stalowej Woli. Wszędzie zostały uruchomione po to, żeby wymusić obniżenie cen benzyny na stacjach komercyjnych. I to się udało.
Miasta mają swój sposób na obniżkę ceny benzyny
Spółki komunalne zarządzające stacjami czerpią zyski nie tylko ze sprzedaży paliwa, ale także innych produktów. Jednak ze względu na publiczny charakter działalności, możliwości sprzedażowe są ograniczone. Dochód więc jest, jednak nie na tyle duży, by można było na tym opierać działalność.
- 5-6 mln zł brutto obrotu na takiej małej stacji to jest naprawdę sporo. Dochód mamy niewielki, bo marża jest nieduża, a trzeba też utrzymać pracowników. Musimy jednak pamiętać, że celem nie było zarabianie pieniędzy, tylko obniżenie cen benzyny do racjonalnego poziomu - mówi w rozmowie z PortalSamorzadowy.pl prezes MPK Tarnów Jerzy Wiatr.
Miejskie stacje paliw działają na tyle dobrze, że chcą je otwierać kolejne samorządy. Niedawno budowę takich stacji zapowiedziano m.in. w Chełmie, Włodawie, Tomaszowie Mazowieckim i we Włocławku.