BiznesINFO.pl Energetyka Ceny prądu w 2025 roku. Zapadła ważna decyzja
fot. Arkadiusz Ziolek, East News

Ceny prądu w 2025 roku. Zapadła ważna decyzja

18 listopada 2024
Autor tekstu: Marcin Śliwa

Resort klimatu i środowiska podjął decyzję w sprawie przyszłorocznych cen energii. W wykazie prac rządu pojawił opublikowano projekt ustawy, który jasno określa, czego powinni spodziewać się płatnicy w 2025 roku. To oznacza koniec spekulacji dotyczących tarczy osłonowej. Jak zmienią się w przyszłym roku ceny za prąd?

Na tę decyzję czekano od dawna

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przeanalizowało dotychczasowe systemy wsparcia odbiorców energii w latach 2023-2024 i zaprezentowało wreszcie nowy projekt ustawy. Obejmuje on szereg rozwiązań dla obszarów, które najpilniej wymagały usprawnienia i doprecyzowania w zakresie stosowania ceny maksymalnej oraz obsługi systemu rekompensat , aby efektywnie rozliczać te mechanizmy.

Jednym z kluczowych elementów projektu jest przedłużenie obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla gospodarstw domowych.

Polacy zabrali głos w sprawie wolnej Wigilii. Oto wyniki sondażu

Tarcza osłonowa utrzymana

Według wpisu do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, celem projektu jest wprowadzenie działań osłonowych w 2025 r. dla gospodarstw domowych, dzięki czemu odbiorcy ci nie odczują w sposób znaczący wzrostu rachunków za energię elektryczną.

W projekcie ustawy proponuje się w szczególności następujące środki realizacji:

● Przedłużenie obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki;

● Złożenie przez przedsiębiorstwa obrotu wniosków o zatwierdzenie taryf dla energii elektrycznej w celu obniżenia cen energii w drugiej połowie 2025 r. oraz wprowadzenie uprawnienia dla prezesa URE do wezwania sprzedawców do obniżenia taryf dla energii elektrycznej w przypadku zmiany zewnętrznych warunków wykonywania przez nich działalności gospodarczej;

● Zawieszenie pobierania opłaty mocowej dla odbiorców w gospodarstwach domowych w 2025 r.;

● Poprawę przepływu środków finansowych przeznaczonych na wypłatę rekompensat w celu zapewnienia efektywnego wypłacania tych rekompensat oraz zwrotu nadpłaty odpisu na Fundusz. Projekt w szczególności wprowadzi możliwość przesuwania środków zgromadzonych w Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny przez Zarządcę Rozliczeń, na polecenie dysponenta Funduszu – ministra właściwego do spraw energii – oraz dostosuje terminy na rozliczenie końcowe dotyczące stosowania mechanizmu ceny maksymalnej w 2025 r. do terminów innych rozliczeń;

● Usprawnienie systemu rekompensat poprzez dodanie przepisów precyzujących rozliczenie przyznanej pomocy publicznej w postaci ceny maksymalnej dla podmiotów z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w drugiej połowie 2024 r.

Koniec niepewności

To zamyka etap niepewności związanej z faktem, że obecny ustawowy limit cen energii obowiązuje do końca 2024 roku. W przyszłym roku ustanowiona przez państwo cena maksymalna energii elektrycznej dla domów i mieszkań wciąż będzie obowiązywać. Co więcej, ma być ustalona na poziomie niższym niż cena, która wynika z zatwierdzonych przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki taryf dla energii elektrycznej.

Różnicę pomiędzy taryfą a zamrożoną ceną dostawcom energii pokrywa państwo z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny. Za projekt ustawy odpowiada Miłosz Motyka - podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Płacili obywatelom za zawieranie małżeństw. Eksperyment przyniósł nieoczywiste skutki
Alimenty, spadek i inne sprawy w sądzie zdrożeją. Jedna grupa na tym zarobi
Obserwuj nas w
autor
Marcin Śliwa
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie