Chcą nowego urlopu w Kodeksie pracy. Wiadomo, kto będzie mógł z niego skorzystać
Ogólnopolski związek zawodowy, zrzeszający około 10 tysięcy pracowników z całej Polski, zaproponował dodanie do Kodeksu pracy nowego, dodatkowego i płatnego urlopu. ”Wydaje się, że optymalnym okresem odpoczynku byłyby trzy miesiące” - przekonują związkowcy.
Ogólnopolski związek zawodowy wyszedł z propozycją nowego urlopu
Związkowa Alternatywa, ogólnopolski związek zawodowy zaapelował o dodanie do Kodeksu pracy nowego urlopu regeneracyjnego. Zgodnie z pomysłem, każdy pracownik powinien mieć prawo do skorzystania z dodatkowego płatnego urlopu, do 3 miesięcy po przepracowaniu 7 lat. Przewodniczący związku uważa, że przysługiwanie urlopu regeneracyjnego wyłącznie nauczycielom, jest dyskryminacją w stosunku do reszty pracowników w Polsce.
"Trudno zrozumieć, dlaczego inne grupy nie mają prawa do podobnego rozwiązania (…) - czytamy w oświadczeniu Związkowej Alternatywy
Jakie rozwiązania zaproponował związek? Na jakich zasadach miałby funkcjonować nowy urlop?
Korzystasz z piekarnika elektrycznego? Może cię to słono kosztować Lotnisko w Krakowie sparaliżowane. Jest apel do pasażerówTrzy miesiące nowego urlopu dla każdego
Zdaniem związkowców, urlop regeneracyjny powinien być pełnopłatny i przyznawany automatycznie na wniosek pracownika. W przypadku nauczycieli, taki urlop umożliwia przeprowadzenie zaleconego leczenia (w wyniku np. choroby zawodowej) lub leczenie uzdrowiskowe. Dzięki temu nauczyciele mogą skorzystać rocznego urlopu regeneracyjnego i nie mają obowiązku uzasadnienia wniosku złożonego u dyrektora placówki, w której pracują.
Proponujemy, by wpisać do Kodeksu pracy prawo do urlopu regeneracyjnego dla wszystkich pracowników, którzy przepracowali w danym zakładzie 7 lat - przekazuje Związkowa Alternatywa
W takim przypadku każde siedem przepracowanych lat miałoby upoważnić do skorzystania z trzech miesięcy urlopu regeneracyjnego.
Wydaje się, że optymalnym okresem odpoczynku byłyby trzy miesiące. To czas wystarczający do odpoczynku i regeneracji, który zarazem nie zakłóca funkcjonowania danej firmy czy instytucji - przekazują związkowcy.
Związkowcy przekonują, że wprowadzenie dodatkowego wolnego miałoby zbawienne skutki wydajności pracowników.
Zobacz też: Koniec z nielegalną pracą polskich dzieci. Ministerstwo szykuje zmiany
Wprowadzenie urlopu może wpłynąć na wydajność pracowników
Zdaniem związkowców, połączenie urlopu regeneracyjnego dla wszystkich wraz ze skróceniem tygodnia pracy, przyniesie pozytywne skutki dla całego społeczeństwa, a pracownicy odczują dobry wpływ na swoje zdrowie psychiczne i fizyczne.
Związkowa Alternatywa jest związkiem zawodowym, powstałym w 2019 roku po strajku Polskich Linii Lotniczych LOT. W połowie ubiegłego roku liczył około 10 tys. osób w ponad 40 zakładach pracy.