Co dalej z "babciowym"? Sejm podjął kluczową decyzję
Długo wyczekiwane “babciowe” już wkrótce trafi na konta rodziców. W środę, 15 maja Sejm uchwalił ustawę dotyczącą wprowadzenia nowego wsparcia finansowego. Przedstawiamy szczegóły dotyczące świadczenia.
Sejm przegłosował "babciowe"
W środę 15 maja Sejm przegłosował ustawę dotyczącą programu “Aktywny rodzic”, który zakłada wprowadzenie babciowego. Świadczenie będzie dostępne dla rodziców, którzy nie chcą rezygnować z aktywności zawodowej.
Dodatkowe pieniądze mają umożliwić im zapewnienie opieki dla dzieci. Za przyjęciem ustawy ws. babciowego zagłosowało 405 posłów, przeciw było 14, a wstrzymały się dwie osoby. Teraz ustawa trafi do Senatu.
Zobacz także: Można dostać prawie 1800 zł z ZUS. Trzeba jednak spełnić warunki
Padła główna wygrana w Lotto Plus. Gracz zgarnie fortunęTakie będą zasady wypłat nowego świadczenia
Świadczenie zostanie wprowadzone w trzech filarach. “Aktywni rodzice w pracy” będzie wynosiło 1500 złotych lub 1900 złotych dla rodziców dzieci z niepełnosprawnościami. Pieniądze będzie można pobierać na dziecko w wieku od 12. do 35. miesięcy.
Kolejna opcja dla rodziców to “aktywnie w żłobku”. Dodatek zastąpi aktualnie wypłacane 400 złotych. Świadczenie wyniesie dokładnie tyle samo, co poprzedni wariant nowego programu wsparcia. Rodzice będą mogli również otrzymać świadczenie “aktywnie w domu”, które ma funkcjonować jak rodzinny kapitał opiekuńczy.
Te osoby nie dostaną nowego świadczenia
Ostatnio “Rzeczpospolita” donosiła, że nie wszyscy rodzice będą mogli skorzystać z babciowego. Wszystko przez definicję “aktywności zawodowej”, która została zapisana w projekcie ustawy dotyczącym nowego świadczenia.
Jak się okazuje, dodatkowe pieniądze nie będą przysługiwały osobom, które pobierają świadczenie pielęgnacyjne lub świadczenie wspierające. Babciowe nie będzie należało się również członkowie rad nadzorczych.