Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Coraz więcej emerytów popada w długi. Niechlubny rekordzista ma do spłaty aż 88 mln zł
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 20.01.2024 14:56

Coraz więcej emerytów popada w długi. Niechlubny rekordzista ma do spłaty aż 88 mln zł

Seniorka
Pixabay/sabinevanerp

Problemy związane z zadłużeniami stały się już codziennością. Coraz więcej osób boryka się z niespłaconymi zobowiązaniami i okazuje się, że wśród nich jest wielu emerytów. Kwoty, z którymi zalegają seniorzy są naprawdę zdumiewające, a niechlubny rekordzista ma do oddania aż 88 mln złotych.

Zadłużenia stały się już codziennością

Dane Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wskazują jednoznacznie, że problem zadłużeń wśród Polaków jest naprawdę poważny i stale się powiększa. Jak się okazuje, seniorzy też coraz częściej popadają w długi, ale i tak najwięcej nierzetelnych płatników jest w przedziale wiekowym od 25 do 64 lat. Jednak kolejny rok wysokiej inflacji dał się we znaki także osobom w podeszłym wieku.

Zobacz także: Kiedy zwrotu podatku 2024? Istnieje banalnie prosty sposób, by skrócić czas oczekiwania

Gigant wchodzi na polski rynek. Nowa sieć zaskoczy Polaków

Coraz więcej seniorów popada w długi

Jak wskazują dane Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK, w ciągu roku niespłacone zobowiązania wśród osób powyżej 65 roku życia wzrosły aż o blisko 1 mld złotych. Okazuje się, że co dziesiąty senior ma dług w wysokości do 500 złotych, a kolejne 9 proc. zalega z zapłatą kwoty od 500 do 1000 złotych. Przeciętna kwota zadłużeń w tej grupie wiekowej jest naprawdę zdumiewająca i wynosi 29,4 tys. złotych. Dla porównania, w zeszłym roku było to 27,5 tys. złotych.

Niechlubny rekordzista ma do oddania kilkadziesiąt milionów złotych

Jak się okazuje, najwięcej dłużników jest w województwie kujawsko-pomorskim i w przeliczeniu na osobę, seniorzy mają do oddania 23 354 złotych. Jeśli chodzi o najbardziej zadłużonych emerytów, to na prowadzenie wychodzi województwo mazowieckie, gdzie na jedną osobę przypada prawie 45 tys. zł niespłaconych zobowiązań. Niechlubnym rekordzistą okazał się być pewien 66-latek pochodzący z Lubelszczyzny. Mężczyzna ma do zapłaty aż 88,2 mln złotych.