Firmy windykacyjne rosną w siłę, mimo że coraz więcej Polaków spłaca swój kredyt bez opóźnień. Prezes firmy zajmującej się sprzedażą i zarządzaniem wierzytelnościami mówi: „To paradoks”. Wyjaśniamy, jak to jest możliwe.
Setki Polaków znów straci pracę? Niestety, kolejne masowe zwolnienia to bardzo prawdopodobny scenariusz. Tym razem dotyczy państwowej spółki — i to nie byle jakiej, bo największego koncernu chemicznego w kraju! Straty i zadłużenie osiągnęły kolosalny poziom, a prezes firmy przyznaje, że ”muszą rozważać wszystkie możliwości”.
Spora część zobowiązań finansowych po jakimś czasie ulega przedawnieniu. Warto jednak pamiętać, że od niektórych długów nie da się uwolnić. Niespłacanie ich będzie wiązało się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Które długi się nie przedawniają? Przedstawiamy całą listę zobowiązań, o których nie można zapomnieć.
Komornik sądowy pełni kluczową funkcję w systemie prawnym, zajmując się wykonywaniem orzeczeń sądowych dotyczących egzekucji świadczeń pieniężnych i niepieniężnych. W Polsce ma wyjątkowo szerokie uprawnienia, które dają mu wiele możliwości na ściąganie wierzytelności - może między innymi zająć dochód dłużnika. Zdradzamy, jakie są limity zajęć oraz jakie świadczenia są chronione przed egzekucją.
Zadłużenie potrafi naprawdę boleśnie uprzykrzyć życie. Nic więc dziwnego, że wiele osób liczy na przedawnienie długu. Powinniśmy jednak pamiętać, iż przepis ten nie dotyczy każdej formy zadłużenie. Które długi nie ulegają przedawnieniu? Kiedy pozostałe tracą ważność?
Tak źle nie było od piętnastu lat. Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej przedstawił najnowsze dane dotyczące upadłości konsumenckiej. Okazuje się, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy rekordowa liczba Polaków ogłosiła bankructwo.
Ekonomiści Banku Pekao opublikowali komentarz, w którym przekonują, że osiągnięcie założonego w budżecie państwa celu będzie niemożliwe. Ma to związek ze zbyt wolną ich zdaniem odbudową wpływów z podatku VAT. Jeśli nic się nie zmieni, w budżecie może zabraknąć nawet 20 miliardów zł.
Zajęcie konta przez komornika to bardzo trudna sytuacja dla dłużnika. Nie jest to jednak równoznaczne z utratą dostępu do wszystkich środków. Wciąż obowiązuje bowiem kwota wolna od zajęcia komorniczego, a także środki, które pozostają zwolnione z egzekucji. Oto podstawowe informacje o zajęciu konta bankowego przez komornika.
Nikt nie życzy sobie takiej sytuacji, ale czasem niespłacone zobowiązania finansowe prowadzą do nałożenia na dłużnika komorniczej egzekucji. Wówczas urzędnik może znacząco uszczuplić stan naszego posiadania, ale nie o wszystko, co do nas należy. “Dziennik Gazeta Prawna” przypomina, że komornik także ma pewne ograniczenia, wynikające wprost z przepisów prawa. Wyjaśniamy, które dobra są zabezpieczone.
Nie płacąc podatków, tworzymy zadłużenie względem urzędu skarbowego. Jeśli dług będzie narastał, a przeciwko dłużnikowi zostanie wszczęte postępowanie egzekucyjne, urząd może zająć nasze konto bankowe. Ile może wówczas zabrać z konta? Jak się okazuje, nie zostaną z niego pobrane wszystkie dostępne środki.
Okazuje się, że nawet kilkaset złotych zaległości w ZUS może nas czasem kosztować miliony. Przekonało się o tym kilka polskich firm, które teraz będą musiały zwrócić fundusze z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). To "bezduszna urzędnicza machina", komentują przedsiębiorcy.
Powiedzieć, że ktoś ”straci wszystko”, to w kontekście długu pewne wyolbrzymienie. Komornik nie może bowiem zabrać wszystkiego, niezależnie od kwoty i przyczyny zadłużenia. Czego komornik nie zabierze? Jest jeden haczyk.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił zaskakujące dane dotyczące zadłużeń Polaków. Jak się okazuje, niespłacone kwoty są naprawdę gigantyczne, a eksperci alarmują, że dopuszczenie do takiej sytuacji jest skandalem. Wysokość długu rekordzisty będzie zaskoczeniem dla wielu osób.
Dane Krajowego Rejestru Długów są alarmujące. Zadłużenie Polaków z tytułu opłat za mieszkanie to już niemal miliard złotych. A kwota wciąż rośnie i to w zastraszającym tempie. Powód jednak zaskakuje.
Abonament RTV to opłata, którą powinien płacić każdy posiadacz telewizora lub radia. Wiele osób jednak ignoruje ten obowiązek i nie uiszcza opłaty mimo zarejestrowania swojego odbiornika. W takiej sytuacji otrzyma wezwanie do uregulowania abonamentu. Okazuje się, że w jednym przypadku nie trzeba płacić długu. Przedstawiamy szczegóły.
Przejęcie spadku bywa zadaniem niezwykle trudnym i wiele osób nie wie, jak się z nim uporać. Czym jest postępowanie spadkowe? Kiedy sprawą zajmuje się sąd, a kiedy wystarczy wizyta spadkobierców u notariusza? Czym jest ”dobrodziejstwo inwentarza”? Wyjaśniamy.
Niewiele osób może zdawać sobie sprawy z tego, że niepłacenie zobowiązań na dziecko może wiązać się ze stratą prawa jazdy. Dla wielu niesolidnych płatników może być to skuteczna motywacja do tego, by płacić alimenty. W jakiej sytuacji konkretnie można stracić dokument i jak go odzyskać? Przedstawiamy szczegóły.
Oficjalne dane przekazane przez BIG InfoMonitor jasno wskazują, że banki zaczęły znacznie częściej sprawdzać swoich klientów . Okazuje się, że pod lupę wzięto o niemal milion osób więcej, a niektórych prześwietlono nawet kilkukrotnie. O co dokładnie chodzi? Przedstawiamy szczegóły.
Historie o zajęciach przeprowadzanych przez skarbówkę nie są niczym nowym. Okazuje się jednak, że takie opowieści mogą dotknąć nawet pięcioletnich dzieci - o czym przekonała się rodzina pewnej małej aktorki.
Jedną z metod egzekucji komorniczych jest zajęcie wynagrodzenia danej osoby. Jak się jednak okazuje, komornik nie może zająć całej wypłaty - maksymalna kwota jest ograniczona wysokością minimalnej pensji. Tak się składa, że na początku roku weszły w tym zakresie zmiany.
Problemy finansowe polskich seniorów są dość głośnym tematem. Z najnowszych danych wynika jednak, że nastąpiło pewne drgnięcie. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że dla emerytów zapaliło się pewnego rodzaju światełko w tunelu.
Problemy związane z zadłużeniami stały się już codziennością. Coraz więcej osób boryka się z niespłaconymi zobowiązaniami i okazuje się, że wśród nich jest wielu emerytów. Kwoty, z którymi zalegają seniorzy są naprawdę zdumiewające, a niechlubny rekordzista ma do oddania aż 88 mln złotych.
Już od 5 stycznia do obywateli trafiają informacje od ZUS. Dotyczą stanu rozliczeń składek za 2023 rok. Masz nadpłatę, niedopłatę, a może saldo zerowe? Oto, co zrobić w takiej sytuacji. Lepiej nie zwlekać.
Chwilówki pomagają sprostać nagłym wyzwaniom finansowym. Paradoksalnie jednak są częstą przyczyną problemów, prowadzących do tzw. pętli zadłużenia, w której nieustannie kumulują się coraz to nowe zobowiązania. Aby wyjść z błędnego koła, warto skorzystać z dostępnych narzędzi, takich jak np. konsolidacja chwilówek.
Wielu z nas nie rozumie niektórych, a może nawet wielu dziedzin z zakresu prawa. I nic dziwnego! Przepisy potrafią być naprawdę skomplikowane, a te dotyczące działań komornika i pobierania przez niego pieniędzy z wypłaty dłużnika, wcale nie stanowią wyjątku. A nadchodzą kolejne zmiany, a z nimi kolejne pytania.
Z najnowszego raportu InfoDług wynika, że coraz więcej Polaków ma niezapłacone zobowiązania finansowe. W ciągu roku te kwoty sporo wzrosły, a niechlubnym rekordzistą pod tym względem jest pewien mieszkaniec Lubelszczyzny.
Pewna 35-latka z Włocławka stała się rekordzistką i jest najbardziej zadłużoną osobą w województwie kujawsko-pomorskim. Kobieta musi oddać ogromną sumę pieniędzy, a to wszystko głównie za sprawą nieopłaconych mandatów.
Janusz Palikot od dłuższego czasu ma problemy ze spłatą swoich zadłużeń. Trudności finansowe związane są m.in. z jego alkoholowym biznesem - Manufakturą Piwa, Wódki i Wina. Serwis biznes.interia.pl podaje, że były polityk szuka kolejnych sposobów na spłatę ogromnych zadłużeń. Tym razem na aukcję trafiła luksusowa limuzyna, która często pojawiała się w mediach społecznościowych Palikota.