Coraz więcej kontroli w całej Polsce. Skarbówka blokuje konta
System STIR cieszy się coraz większą popularnością wśród urzędników kontroli skarbowej. Zablokowano już 5 tysięcy kont bankowych. Eksperci nie mają wątpliwości, że ta liczba będzie wzrastać.
STIR — co to?
STIR to System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej , służący bankom i SKOK-om do udostępniania danych Skarbówce, która następnie ma możliwość ich przetworzenia. Działanie to ma na celu wykrywanie potencjalnych nieprawidłowości , ale również poważnych przestępstw finansowanych.
Eksperci podkreślają, że STIR jest obecnie niezwykle istotnym narzędziem. P
rzysłużyło się już do zablokowania ponad 5 tysięcy kont bankowych, a tym samym łącznie 443 milionów złotych.
Coraz więcej zablokowanych kont bankowych
Popularność systemu STIR nie tylko nie maleje, ale nawet rośnie. Według danych resortu finansów w 2023 roku zablokowano za jego pomocą o 4% więcej kont, niż w 2022 . W ten sposób zablokowano aż o 14% więcej środków pieniężnych — w sumie 88,5 miliona złotych .
Zdaniem ekspertów, tendencja ta będzie się utrzymywać . Skarbówka wciąż będzie dążyć do przeprowadzenia większej ilości kontroli, co prawdopodobnie skutkować będzie także większą ilością blokad.
Wzrost liczby blokad środków na rachunkach bankowych to z pewnością efekt zdecydowanie lepszego typowania nieprawidłowości, łatwiejszego dostępu i transparentności do wykonywanych przez podatników czynności, podsumowała dr Jolanta Gałuszka z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, podczas rozmowy z portalem PIT.
Czy Skarbówka może zablokować Twoje konto?
Z pewnością wiele osób zastanawia się, czy STIR może zostać wykorzystany przez fiskusa również do zablokowania ich konta osobistego. Jest to bardzo mało prawdopodobne, ponieważ STIR ograniczają regulacje prawne, które w większości uniemożliwiają wykorzystanie systemu do zablokowania prywatnego konta użytkownika, którym jest osoba fizyczna .
Co więcej, Skarbówka potrzebuje solidnego powodu dla wykorzystania systemu. Dlatego mimo coraz większej ilości blokad, specjaliści nie wykazali, aby STIR było w jakikolwiek sposób nadużywane.
źródło: o2.pl