Coraz więcej węgla z Rosji w Polsce, padają rekordy
Z 4,58 mln ton zagranicznego węgla, aż 3,15 mln pochodzi z Rosji, co stanowi około 70% wszystkich dostaw do naszego kraju. W związku z tak dużym importem surowca zastanawia możlwiość wykonania unijnej dyrektywy, która zmusza wszystkie kraje członkowskie do zminejszania emisji dwutlentku węgla do atmosfery.
Emisja CO2
Polska jest zmuszona przepisami unijnymi do sukcesywnego zminiejszania emisji dwutlenku wegla emitowanego do atmosfery, w przeciwnym razie będzie zmuszona do płacenia opłat klimatycznych. To jednak kłóci sięz rozsnącą ilością dostaw surowca do Polski. Wszystko wskazuje tez na to, że w obecnym roku padnie koljny rekord importu węgla kamiennego do naszego kraju.
Polskie górnictwo
Górnictwo i plan jego restrukturyzacji spędza sen z powiek wszystkim ekipom politycznym, niezależnie od poglądów politycznych. Górnicy domagają się wysokich pensji z racji pracy w skrajnie niebezpiecnzych warunkach, prostestują też w przypadku planów zamykania kopalń. Z reguły kolejne rządy ulegają żądaniom górników i nie decydują się na zamykanie kopalń i cięcia budżetowe w górnictwie. Stąd problem konieczności importu węgla kamiennego. Z powodu zbyt wielu etatów do utrzymania, z czym mamy do czynienia w polskim górnictwie, węgiel polski staje się nierentowny. Właściwie to - nie bójmy się tego powiedzieć - polskie górnictwo funkcjonuje obecnie tylko i wyłącznie dlatego, że rząd dostrzega (być może z przymusu) jego ważną rolę w polskiej historii i tradycji Śląska. Wykazuje to tenedencja do ściągania rosyjskiego węgla, podczas gdy Polska ma wielkie saoby tego surowca. Rosjanie płacą mniej swoim górnikom, węgiel kamienny jest także gorszej jakości niż Polski, to wszystko sprawia, że nawet po dołączeniu kosztów transportu, bardziej opłaca się ściągać węgiel rosyjski.