Czeska kopalnia powodem braku wody w wielu polskich miejscowościach
Jänschwalde to czeska kopalnia węgla brunatnego znajdująca się po niemieckiej stronie, powoduje ona straty w Polsce. Sąsiadujące z nią gminy Gubin i Brody są narażone na obniżenie poziomu wód gruntowych, a co za tym idzie samorządy muszą płacić więcej za uzdatnianie. Podaje portal money.pl
Kopalnia Jänschwalde powoduje szkody i obniża poziom wód gruntowych, przez co samorządy muszą płacić więcej za uzdatnianie.
Niestety kopalnia nie poczuwa się jednak do odpowiedzialności i nie chce dołożyć polskim gminom do corocznych wydatków za powodowane po polskiej stronie straty i nie chce dołożyć granicznym gminom do corocznych wydatków.
– Gdyby udało się skierować sprawę do sądu, moglibyśmy odegrać się za Turów – powiedział portalowi money.pl jeden z samorządowców.
Gubin oraz Brody próbowały dochodzić swoich praw i uzyskać od właściciela pobliskiej kopalni dopłatę do kosztów uzdatniania (rocznie ok. 100 tys. złotych). Pieniędzy jak na razie nie dostały. Gminy musiałyby zbudować wodociąg, aby zaopatrzyć w wodę mieszkańców przygranicznych miejscowości.
Elektrownia Jänschwalde
Elektrownia Jänschwalde elektrownia cieplna, zlokalizowana w pobliżu wsi Jänschwalde na Łużycach w Niemczech (kilka kilometrów od granicy z Polską). Należy do czeskiego koncernu EPH.
Jest to 3. największa elektrownia na terenie Niemiec. Rocznie z Jänschwalde wydobywa się z 7,4 mln ton węgla.