BiznesINFO.pl Polska i Świat Czy konfiskata aut jest skuteczna? Dane mówią same za siebie
Fot. Pixabay/zdrsoft, AndrzejRembowski

Czy konfiskata aut jest skuteczna? Dane mówią same za siebie

3 sierpnia 2024
Autor tekstu: Zuzanna Kabot

Jakiś czas temu wprowadzono nowe przepisy, które umożliwiają policji konfiskatę auta kierowcy, który prowadził pod wpływem alkoholu. Regulacje funkcjonują już jakiś czas. Czy są skuteczne? Rankomat.pl przedstawia dane dotyczące liczby skonfiskowanych pojazdów. Przedstawiamy szczegóły.

Konfiskata aut nietrzeźwych kierowców. Nowe przepisy już obowiązują

Nietrzeźwi kierowcy to niestety dość częste zjawisko na polskich drogach. W celu zniwelowania tego problemu wprowadzono nowe prawo. Od połowy marca policjanci mogą skonfiskować samochód osoby, która prowadziła pojazd w stanie nietrzeźwości. Auto mogą stracić kierowcy, którzy mają co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi i to bez względu na to, czy spowodował wypadek, czy też nie.

W przypadku, gdy kierujący pojazdem doprowadzi do wypadku lub sprowadzi bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy, to policja może skonfiskować jego auto w przypadku, gdy ma powyżej promila alkoholu we krwi. Co wtedy dzieje się ze skonfiskowanym pojazdem? Ostateczna decyzja należy do sądu.

Ukraińcy zakładają firmy na potęgę. Zdominowali szczególnie jeden rodzaj działalności

Co dzieje się ze skonfiskowanym samochodem?

Po skonfiskowaniu samochodu osoby, która prowadziła pod wpływem alkoholu, pojazd trafia na parking depozytowy i jest tam zatrzymywany tymczasowo na siedem dni. Później prokurator decyduje o zabezpieczeniu, a następnie do gry wkracza sąd, który to może, ale nie musi zdecydować o przepadku pojazdu na rzecz Skarbu Państwa.

Jeśli sąd wyda takie orzeczenie, to samochód trafi na licytację. Cena wywoławcza podczas pierwszej licytacji będzie na poziomie 75 proc. wartości auta, która została ustalona przez rzeczoznawcę. W przypadku, gdy nie znajdzie się chętny na kupno pojazdu, to cena wywoławcza podczas kolejnej licytacji zostaje obniżona do połowy jego wartości.

Czy konfiskata aut jest skuteczna?

Eksperci z rankomat.pl dokładnie przeanalizowali dane Biura Ruchu Drogowego i Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji, by sprawdzić skuteczność niedawno wprowadzonych przepisów. Okazuje się, że od początku obowiązywania konfiskaty aut (14 marca) do 19 lipca, policja skonfiskowała łącznie 2938 pojazdów . Oznacza to 20 samochodów dziennie.

Rankomat.pl informuje, że w tym czasie zatrzymano 43,7 tys. kierowców, którzy prowadzili pod wpływem alkoholu. Oznacza to, że co 13 z nich stracił swoje auto. W analogicznym okresie w ubiegłym roku, policja zatrzymała 47,9 tys. takich osób. Okazuje się, że nowo wprowadzone przepisy nieszczególnie zniechęciły Polaków do jazdy po alkoholu.

Wyjeżdżasz do sanatorium? Wyrób ten dokument, sporo zaoszczędzisz
Słynne logo Audi trafi do kosza? Koncern szuka sposobu na wyjście z kłopotów
Obserwuj nas w
autor
Zuzanna Kabot

Redaktorka portalu BiznesINFO. Jestem studentką psychologii na Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej. W wolnym czasie lubię czytać książki i oglądać filmy związane z tematyką kryminalną.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat