Czy można dostać dwie trzynaste emerytury? ZUS wyjaśnia
Wiadomo już, ile w tym roku może wynieść trzynasta emerytura. Świadczenie zostanie wypłacone na tych samych zasadach, co w latach ubiegłych. Eksperci wyliczyli, jaka to będzie kwota. Tymczasem wiele osób się zastanawia, czy możliwe jest otrzymanie dwóch trzynastych emerytur.
Trzynaste emerytury w 2024 roku
Przypominamy, że wypłata trzynastej emerytury będzie gwarantowana. Wyniesie tyle, ile emerytura minimalna w tym roku (a dokładniej po marcowej waloryzacji).
Eksperci szacują, że będzie to 1783 zł brutto.
Tę kwotę oblicza się w oparciu o wskaźniki (chodzi o średnioroczny wskaźnik inflacji konsumenckiej, średnioroczny wskaźnik tzw. inflacji emeryckiej, wzrost przeciętnego wynagrodzenia). Oczywiście, od kwoty trzynastej emerytury trzeba będzie odliczyć podatek i składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Emeryci po tych odliczeniach, na rękę, mogą otrzymać 1408,57 zł netto. Trzynaste emerytury zostaną wypłacone w kwietniu. Natomiast osoby, które pobierające świadczenia przedemerytalne, 13. emeryturę dostaną w maju. Przypominamy też, że emeryci nie muszą tu składać żadnych wniosków, pieniądze zostaną wypłacone “automatycznie”.
Kto w ogóle nie dostanie trzynastki?
Dodajmy, że - zgodnie z przepisami - trzynastki nie dostaną osoby, których emerytura na dzień 31 marca 2024 r. została zawieszona (nie otrzymają jej też sędziowie i prokuratorzy w stanie spoczynku). Ostatnio w sieci pojawiły się pytania dotyczące możliwości wypłaty podwójnego świadczenia w sytuacji, gdy ktoś otrzymuje pieniądze z dwóch źródeł. Taką sytuację precyzyjnie regulują przepisy. Niedawno jeden z portali zapytał o to przedstawiciela ZUS.
Zobacz też:
Będzie podwyżka ważnego świadczenia. ZUS wypłaci pokaźną sumę
Czy ZUS może wypłacić dwie trzynastki?
Czy ZUS rzeczywiście może wypłacić niektórym osobom dwie trzynastki, jeśli pobierają podstawowe świadczenie z dwóch źródeł? Okazuje się, że nie - emerytom przysługuje tylko jedna trzynastka.
Jeśli świadczenia wypłacane są przez dwa różne organy emerytalno-rentowe, wtedy tę "emeryturę plus" wypłaci ZUS. Również do renty rodzinnej, do której uprawniona jest więcej niż jedna osoba, przysługuje jedno dodatkowe roczne świadczenie pieniężne. Jest ono podzielone na równe części dla wszystkich uprawnionych - mówi Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego, w rozmowie z portalem pomorska.pl
źródło: Biznesinfo.pl, ZUS, pomorska.pl