Czy na Litwie będą nowe regulacje w sprawie nikotynowych alternatyw?
Litewskie Ministerstwo Gospodarki i Innowacji przedłożyło wczoraj (8 sierpnia) projekt poprawek do ustawy o kontroli tytoniu, wyrobów tytoniowych i powiązanych wyrobów.
Co zdecydował resort?
Resort, po zapoznaniu się z projektem przedstawionym przez grupę roboczą i analizie badań dot. saszetek nikotynowych m. in. niemieckiego Federalnego Instytutu Oceny Ryzyka (BfR), brytyjskiego urzędu normalizacyjnego (BSI), szwedzkiego instytutu normalizacyjnego (SIS) i doświadczeń innych krajów UE, zaproponowało m. in. 16 mg jako dopuszczalne stężenie nikotyny na saszetkę, dopuszczenie wszystkich substancji smakowych z wyłączeniem smaków słodyczy, napojów bezalkoholowych i napojów energetycznych, obowiązkowe licencjonowanie punktów sprzedaży oraz raportowanie minimum na 6 miesięcy przed wprowadzeniem produktu na rynek (1). Projekt ustawy przed ostatecznym przyjęciem będzie musiał przejść głosowanie jesienią podczas sesji plenarnej parlamentu.
Ważnego zadania podjął się również polski rząd
Ważnego zadania uregulowania statusu tej kategorii (doustne saszetki nikotynowe), w związku z jej rosnącą popularnością, podjęło się także Ministerstwo Finansów w Polsce. Zarządzeniem Ministra Finansów z 11 stycznia 2023 r. został powołany „Zespół do spraw opracowania projektu regulacji prawnych w zakresie funkcjonowania unijnego Systemu Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) oraz substytutów wyrobów tytoniowych". W zakresie prac tego Zespołu jest m. in. „stworzenie ram prawnych dla objęcia akcyzą grupy innych wyrobów nikotynowych, która obejmie m.in. woreczki nikotynowe”. Ostatnie spotkanie zespołu odbyło się 27 lipca (2). Nadzorowany przez wiceministra Artura Sobonia Departament Podatku Akcyzowego i Gier podjął się uporządkowania rozwiązań fiskalnych i rynku tytoniowego w Polsce, dzięki czemu już wzrosły wpływy do budżetu.
Więcej informacji
Departament Podatku Akcyzowego i Podatku od Gier