Czym charakteryzuje się gospodarka rynkowa? Wyjaśniamy
Czym charakteryzuje się gospodarka rynkowa? Przede wszystkim tym, że jej prawa kontrolowane są przez siły podaży i popytu bez wpływu rządu, a rola rządu jest ograniczona.
Czym charakteryzuje się gospodarka rynkowa?
Większość decyzji gospodarczych podejmują kupujący i sprzedający, a nie rząd. Konkurencyjna gospodarka rynkowa sprzyja efektywnemu wykorzystaniu jej zasobów. Jest to samoregulująca się gospodarka nie wymagająca dużej kontroli rządu.
Ekonomiści opisują gospodarkę rynkową jako taki system, w którym towary i usługi są wymieniane według własnej woli i za obopólną zgodą. Kupowanie warzyw za ustaloną cenę od sprzedawcy na stoisku gospodarstwa jest jednym z przykładów wymiany gospodarczej. Mimo wszystko taka gospodarka jest ograniczana i formowana przez rząd np. za pomocą podatków od sprzedaży, cła na import i eksport czy prawnych zakazów, jak np. ograniczenie wiekowe spożycia alkoholu.
Gospodarka rynkowa - charakterystyka
-
Prywatna własność zasobów. Jednostki, a nie rząd, posiadają lub kontrolują środki produkcji, dystrybucji i wymiany towarów, a także podaż pracy.
-
Kwitnące rynki finansowe. Handel wymaga kapitału. Instytucje finansowe, takie jak banki i domy maklerskie, istnieją po to, by dostarczać jednostkom środki na zakup towarów i usług. Osiągają zyski, pobierając odsetki lub opłaty od transakcji.
-
Konkurencja prowadzi do innowacji. Producenci starają się zaspokoić popyt, szukają więc sposobów na uzyskanie przewagi nad konkurencją. Może to nastąpić poprzez wdrożenie innowacyjnych metod pozwalających na zwiększenie wydajności procesu produkcyjnego.
-
Nie ma żadnych gwarancji. Jeśli rząd nie zdecyduje się interweniować poprzez regulacje rynkowe lub programy pomocy społecznej, jego obywatele nie mają żadnej obietnicy, że zyskają, a nie zostaną ze stratą.