BiznesINFO.pl Finanse Czym jest cesja i jak powinna wyglądać umowa cesji?
Pixabay.com

Czym jest cesja i jak powinna wyglądać umowa cesji?

22 marca 2022
Autor tekstu: Dominik Moliński

Cesja wierzytelności – czym jest?

Cesja wierzytelności to nic innego jak przeniesienie wierzytelności z jednej osoby na drugą. W polskim prawie czynność ta jest regulowana przez przepisy art. 509-517 Kodeksu cywilnego. Strony muszą zawrzeć odpowiednią umowę cywilnoprawną. Cedent, czyli wierzyciel, przelewa wierzytelność na cesjonariusza, czyli nabywcę. Co więcej, wierzyciel może dokonać cesji bez zgody i wiedzy dłużnika.

Cesja – co może być jej przedmiotem?

Przedmiotem cesji może być praktycznie każda wierzytelność, pod warunkiem, że jest zgodna z przepisami ustawy i właściwościami zobowiązania. Cesja może dotyczyć całości lub części wierzytelności, a także usługi, za którą płatność nastąpi w przyszłości.

Trzeba również pamiętać, że w umowie może pojawić się zapis o wyłączeniu możliwości dokonania cesji. Ponadto można przenosić wierzytelności, które są przedawnione lub zabezpieczone hipoteką. Szczegóły na ten temat znajdziemy w art. 79 ustawy o księgach wieczystych i hipotece.

Cesja – co musi zawierać umowa

Pierwsza i najważniejsza kwestia – umowa cesji zdecydowanie powinna zostać przygotowana na piśmie. Dzięki temu łatwiej wyjaśnimy ewentualne niejasności, do których mogłoby dojść w trakcie wykonywania postanowień umowy. Druga sprawa – umowa musi zawierać podstawowe elementy, takie jak data oraz miejsce jej zawarcia, dane stron umowy i zapis o dokonaniu przeniesienia wierzytelności. Należy także określić moment przelewu wierzytelności, zapisać cenę przedmiotu umowy cesji oraz dodać klauzulę o obowiązku poinformowania dłużnika.

W umowie cesji powinno znaleźć się oświadczenie, w którym cedent potwierdza, że wierzytelność będzie mu przysługiwała. Dokument ten musi także precyzyjnie opisywać wierzytelność i wyjaśniać, czy obejmuje całość, czy tylko część wierzytelności. Warto również zaznaczyć stosunek prawny, który z tego wynika.

Jeśli nie wiemy, w jaki sposób należy przygotować umowę cesji, lub po prostu chcemy ułatwić sobie życie, w Internecie znajdziemy różne gotowe wzory, które możemy pobrać za darmo. Z pewnością okażą się przydatne i zagwarantują nam, że umowa zostanie należycie przygotowana.

Czym jest cesja leasingu?

Leasing to jeden z umownych stosunków cywilnoprawnych, pozwalający jednej ze stron umowy przekazać drugiej stronie prawo do korzystania z określonej rzeczy na określony czas, w zamian za terminowe spłacanie rat leasingowych. Zatem cesja leasingu to nic innego, jak przeniesienie praw umowy leasingowej z jednego leasingobiorcy na nowego.

Jednak aby dokonać cesji leasingu, należy spełnić pewne warunki. Przede wszystkim okres umowy leasingowej musi wynieść co najmniej 40% ustawowego okresu, czyli co najmniej 24 miesiące (jeśli mowa o dużych maszynach to jest to minimum 36 miesięcy). Kolejnym wymogiem jest dokonanie opłaty za cesję leasingu, która może wynosić od kilkuset złotych wzwyż. Na koniec, cesja leasingu wymaga porozumienia pomiędzy leasingodawcą, leasingobiorcą i wskazaną firmą.

Obserwuj nas w
autor
Dominik Moliński

Dominik Moliński

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat