Darmowa komunikacja miejska. Te osoby nie muszą płacić za bilet
Wielu osobom przysługują zniżki na przejazdy komunikacją miejską, a spora grupa może korzystać z niej całkowicie za darmo. Taki przywilej należy się między innymi honorowym krwiodawcom. Za bilety nie muszą płacić także niektórzy seniorzy. Przedstawiamy szczegóły.
Honorowym krwiodawcom przysługują różne przywileje
Aby uzyskać tytuł honorowego dawcy krwi, należy być zarejestrowanym w jednostce organizacyjnej publicznej służby zdrowia. Krew mogą oddać osoby w wieku od 18. do 65. roku życia , które ważą co najmniej 50 kg. Co istotne, cztery miesiące przed oddaniem krwi nie można mieć wykonywanych tatuaży czy przekłuć oraz zabiegów operacyjnych. Tytuł Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi otrzymamy po oddaniu konkretnej ilości krwi:
- Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia - przysługuje kobietom po oddaniu 5 litrów krwi i mężczyznom po oddaniu 6 litrów krwi,
- Zasłużony Honorowy Dawca Krwi II stopnia - przysługuje kobietom po oddaniu 10 litrów krwi i mężczyznom po oddaniu 12 litrów krwi,
- Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I stopnia - przysługuje kobietom po oddaniu 15 litrów krwi i mężczyznom po oddaniu 18 litrów krwi.
Darmowa komunikacja dla dawców krwi
Zasłużony Honorowy Dawca Krwi ma możliwość korzystania z rozmaitych przywilejów, a jednym z nich są atrakcyjne zniżki na komunikację miejską. Warto pamiętać, że nie wszędzie panują takie same zasady i konkretne regulacje różnią się w zależności od miasta.
W wielu miejscach osoby posiadające tytuł Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi I i II stopnia otrzymują zniżki na bilety do komunikacji miejskiej w wysokości od 50 proc. do 75 proc. W dużych miastach dawcy krwi I stopnia mogą korzystać z darmowych przejazdów.
Darmowa komunikacja dla krwiodawców I stopnia obowiązuje w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu. W niektórych miastach za bilety nie muszą płacić także dawcy krwi II i III stopnia. Taka zasada obowiązuje między innymi w Suwałkach, Włocławku czy Oławie.
Darmowa komunikacja miejska także dla seniorów
Warto pamiętać, że darmowa komunikacja miejska to przywilej przeznaczony nie tylko dla honorowych dawców krwi. W tym przypadku również konkretne ulgi różnią się w zależności od miasta, ale w większości z nich za bilety nie muszą płacić osoby, które mają co najmniej 70 lat.
W niektórych miejscach darmowe przejazdy komunikacją miejską są dostępne dla nieco młodszych osób. Przykładowo, w Bydgoszczy, Wrocławiu czy Lublinie taki przywilej przysługuje już od 65. roku życia. W Szczecinie z kolej jest zniżka w wysokości 50 proc. dla kobiet po 55. roku życia i mężczyzn po 65. roku życia.
Zobacz także: Alimenty z funduszu będą sporo wyższe. Zapadła kluczowa decyzja