BiznesINFO.pl Finanse Dla kogo wcześniejsza emerytura? Grono się zwiększyło
Pixabay/gosiak1980

Dla kogo wcześniejsza emerytura? Grono się zwiększyło

27 stycznia 2024
Autor tekstu: Paweł Makowiec

Wiek poniżej progu emerytalnego nie oznacza, że dana osoba nie może liczyć na emeryturę. Niektórzy mogą bowiem otrzymać świadczenie wcześniej od innych. Co więcej - w ostatnim czasie grono to uległo powiększeniu.

Wcześniejsza emerytura dla wybranych

Jak wynika z informacji portalu superbiz.se.pl, nie ma jednakowych zasad dla wszystkich osób uprawnionych do wcześniejszej emerytury . Wszystko bowiem zależy od zawodu, jaki wykonywała dana osoba.

Emeryturę przed innymi mogą otrzymać chociażby ratownicy górscy czy artyści . W przypadku tych pierwszych wymagane jest min. 10 lat stażu pracy, oraz osiągnięcie odpowiedniego wieku (50 lat w przypadku kobiet, 55 w przypadku mężczyzn).

Wielu Polaków nie ma pojęcia. Zrobisz jedną rzecz i dostaniesz 1500 zł

Zmiany w emeryturach pomostowych

Najpopularniejszym sposobem na wcześniejszą emeryturę pozostają jednak emerytury pomostowe . Pieniądze można otrzymać przed osiągnięciem wieku emerytalnego, jeżeli spełnia się konkretne warunki przewidziane w ustawie.

W ostatnim czasie, kwestia emerytur pomostowych była głośna ze względu na reformę tego świadczenia . Nic dziwnego - wraz z początkiem 2024 roku, w życie weszły nowe zasady przyznawania tego typu emerytury. Teraz mogą je otrzymać również osoby, które zostały zatrudnione po 31 grudnia 1998 roku - w ten sposób zlikwidowano wygasający charakter tegoż świadczenia.

Są warunki do spełnienia

Według zasad, do otrzymania emerytury pomostowej konieczne jest wykonywanie konkretnego zawodu. Chodzi tutaj o pracę o szczególnym charakterze (tj. takich, w których wymaga się dobrej kondycji psychofizycznej) bądź w szczególnych warunkach - czyli np. takich, w których pracownik narażony jest na trwałą utratę zdrowia.

Sam fakt wykonywania pracy w szczególnych warunkach bądź o szczególnym charakterze nie uprawnia od razu do emerytury pomostowej - wymagany staż pracy wynosi w tym przypadku 15 lat. Dodatkowo trzeba posiadać okres składkowy oraz nieskładkowy (2 dekady w przypadku pań, 2,5 dekady w przypadku mężczyzn), mieć wymagany wiek (kobiety - 55 lat; mężczyźni - 60 lat) oraz być urodzonym w 1949 roku lub później.

źródło: superbiz.se.pl

Dodatkowe pieniądze już w lutym. Emeryci mogą dostać nawet 413 złotych
Czas tylko do końca stycznia. Nie zgłosisz się do ZUS, nie dostaniesz zniżki
Obserwuj nas w
autor
Paweł Makowiec

Paweł Makowiec

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat