Dłuższy urlop dla wielu Polaków. Szykuje się prawdziwa rewolucja
Jest szansa na dłuższe urlopy dla wielu pracujących. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk chce pójść na rękę wszystkim Polakom, którzy przez pewien czas pracowali w ramach umowy zlecenie lub prowadzili własną działalność. Resort podał listę aktywności, które będą wliczać się do stażu pracy. Wiadomo, kiedy zmiany wejdą w życie.
Kogo obejmą nowe przepisy?
To dobra wiadomość dla wszystkich zarabiających pieniądze w ramach kontraktów innych niż umowa o pracę. Ministerstwo Rodziny i Pracy planuje nowelizację Kodeksu Pracy, która zmieni zasady obliczania stażu. Nowe regulacje mają wpłynąć korzystnie m.in. na wymiar urlopu pracowników. Nowelizacja Kodeksu pracy przewiduje wliczanie do stażu pracy pięciu nowych okresów. Wszyscy, którzy mają w swoich życiorysach choć jeden z wymienionych poniżej, będą wkrótce mogli oficjalnie pochwalić się dłuższym stażem pracy:
- Okresy prowadzenia działalności gospodarczej oraz współpracy z osobami prowadzącymi taką działalność, pod warunkiem opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.
- Okresy pracy na umowach zlecenia – opłacone składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe będą zaliczane do stażu pracy, co wpłynie np. na wymiar urlopu wypoczynkowego.
- Okresy wykonywania umów agencyjnych, również z opłaconymi składkami.
- Okres zawieszenia działalności gospodarczej w celu opieki nad dzieckiem.
- Członkostwo w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych i spółdzielniach kółek rolniczych.
Działalność zawodowa zwolniona z opłacania składek, np. w ramach "ulgi na start" czy podczas pandemii COVID-19.
Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?
Oznacza to, że Ci, którzy prowadzili przez pewien czas własną działalność lub też pracowali na umowach zlecenie i umowach agencyjnych nie będą stratni podczas starań o prawo do np. dłuższego urlopu czy nagród jubileuszowych, które przyznaje się na podstawie całości ich doświadczenia zawodowego. Na zmiany trzeba jednak jeszcze sporo poczekać. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. Obecnie dokładna treść projektu jest uzgadniana przez przedstawicieli różnych resortów.
Jak obecnie wygląda sytuacja osób pracujących na umowach zlecenie?
Skąd taki czas oczekiwania? Podczas debaty nad zmianami w Sejmie zaznaczono, że przepisy muszą być wprowadzone w dialogu społecznym, a długi okres vacatio legis (do 2026 r.) pozwoli na dostosowanie się pracodawców i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do nowych obowiązków.
Według obecnych przepisów umowa zlecenie oraz okres prowadzenia działalności gospodarczej nie wliczają się do stażu pracy. Obecnie pracownikowi na umowie o pracę przysługuje 20 dni urlopu, jeśli ma staż poniżej 10 lat. Okres urlopowy zwiększa się do 26 dni dopiero wtedy, gdy pracownik ma staż pracy wyższy niż 10 lat.