Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dodatek do pensji dla wielu pracowników. Trzeba złożyć wniosek
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 24.09.2024 17:13

Dodatek do pensji dla wielu pracowników. Trzeba złożyć wniosek

pieniądze
Fot. Pixabay/adnovak

Wiele osób nie ma o tym pojęcia, ale do wynagrodzenia za pracę można otrzymać dodatkowe pieniądze. Wystarczy złożyć wniosek i spełnić jeden warunek. Którzy pracownicy mogą otrzymać bonus do pensji? Wcale nie trzeba pracować na pełen etat!

Dodatkowe pieniądze do wypłaty — dla kogo?

Świadczenie, o którym mowa, to tzw. dodatek aktywizacyjny. Prawo do niego mają wszystkie osoby, które znalazły nową pracę po okresie bezrobocia. W kontekście przyznania świadczenia nie ma znaczenia, czy w zatrudnieniu pośredniczył Urząd Pracy, ważne jest natomiast to, by pracownik wcześniej pobierał zasiłek dla bezrobotnych. Dodatek aktywizacyjny jest wypłacany, jeśli otrzymywane wynagrodzenie pozostaje niższe od minimalnej krajowej.
 

Szwedzki gigant zwalnia na potęgę, bo zielona rewolucja nie wypaliła. Wiadomo, co z pracownikami z Polski

Ile wynosi dodatek aktywizacyjny?

Dodatek do pensji wypłacany jest co miesiąc, jednak dokładny okres wypłat zależy od tego, jak długo pobieraliśmy zasiłek dla bezrobotnych. Jeśli Urząd Pracy skierował nas do obecnego pracodawcy, świadczenie będzie nam przysługiwać przez dokładnie taki okres czasu. Jeśli jednak sami znaleźliśmy zatrudnienie, dodatek aktywizacyjny będzie wypłacany przez połowę okresu pobierania zasiłku.

Na jakie pieniądze możemy liczyć z tego tytułu? Przez pierwsze trzy miesiące od momentu zatrudnienia będziemy otrzymywać 831 zł. Później kwota ta spadnie do 652 zł miesięcznie.
 

Pamiętaj o złożeniu wniosku! Te osoby nie otrzymają świadczenia

Aby otrzymać dodatek aktywizacyjny, konieczne jest złożenie wniosku zaraz po podjęciu pracy. Możemy to zrobić w Urzędzie Pracy, ale także za pośrednictwem portalu praca.gov.pl. Wypełniając formularz powinniśmy mieć jednak na uwadze, że świadczenie nie zostanie wypłacone osobom, które:

  • przebywają na  bezpłatnym urlopie,
  • wyjechały za granicę,
  • podjęły zatrudnienie u pracodawcy, u którego pracowały przed zarejestrowaniem się w Urzędzie Pracy,
  • zostały skierowane do robót publicznych lub prac interwencyjnych.

Kiedy już dodatek zostanie nam przyznany, warto pamiętać także o jego opodatkowaniu. Tak samo jak tradycyjne wynagrodzenie, również świadczenie z Funduszu Pracy musi znaleźć się w naszym rocznym zestawieniu PIT. Podatek zostanie naliczony zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.