BiznesINFO.pl Praca Dodatkowe 10 dni urlopu. Trzeba spełnić warunki
Fot. Pixabay/Pexels

Dodatkowe 10 dni urlopu. Trzeba spełnić warunki

4 marca 2024
Autor tekstu: Zuzanna Kłosek

Wśród wielu form wsparcia, Polacy mogą liczyć nie tylko na świadczenia finansowe. Jedno orzeczenie pozwala także na skorzystanie z dodatkowych 10 dni płatnego urlopu wypoczynkowego. Komu przysługuje dodatkowe wolne?

O tych formach wsparcia warto pamiętać

Osoby znajdujące się w trudnej sytuacji mogą liczyć na liczne formy wsparcia. Wiele z nich jest jednak mało znanych; potrzebujący często zapominają o dodatku dla sierot czy wprowadzonym w tym roku świadczeniu wspierającym . Równie często zapominamy o możliwości skorzystania z dodatkowych 10 dni płatnego urlopu . Do takiego bonusowego odpoczynku prawo mają osoby legitymujące się orzeczeniem o zakwalifikowaniu do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawnośc i.

Przeszedł na emeryturę w wieku 65 lat. Tyle wypłaca mu ZUS

10 dni dodatkowego urlopu. Jest jeden warunek

Jeśli tylko znajdujemy się w grupie potencjalnych beneficjentów, wystarczy już spełnić tylko jeden warunek , o czym przypomina Biuro Pełnomocnika Rządu Do Spraw Osób Niepełnosprawnych.

Osoba chcąca skorzystać z urlopu musi bowiem od momentu uzyskania orzeczenia przepracować jeden rok , a kolejne okresy wypoczynkowe odnawiają się z 1 stycznia. Zgodnie z art. 19 ust. 1. ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2008 r. Nr 14, poz. 92, z późn. zm.) wyjątek stanowi pierwszy dodatkowy urlop , który wynosi 10 dni nawet w sytuacji, kiedy beneficjent nabył prawo do niego pod koniec danego roku.

Urlop może być krótszy

Na stronie niepelnosprawni.gov.pl czytamy jednak, iż nie każdy urlop musi trwać 10 dni . Dobra wiadomość jest taka, że wynika to z proporcjonalnego stosunku do czasu pracy :

Kolejne urlopy w czasie trwania stosunku pracy przysługują osobie niepełnosprawnej na zasadach określonych w Kodeksie pracy, czyli w wymiarze proporcjonalnym. Oznacza to, że w razie ustania zatrudnienia w trakcie roku kalendarzowego niepełnosprawny pracownik otrzyma urlop w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego w roku, w którym zostanie rozwiązana umowa o pracę (dotyczy to łącznie urlopu podstawowego i dodatkowego), chyba że wcześniej pracownik wykorzystał cały urlop.

źródło: radio ZET

Ulga podatkowa dla tysięcy Polaków. Wiele osób o niej zapomina
4000 zł rekompensaty za drożyznę. Wiemy, kto może dostać pieniądze
Obserwuj nas w
autor
Zuzanna Kłosek

Redaktorka portalu BiznesINFO. Jestem studentką Twórczego Pisania i Marketingu Wydawniczego na Uniwersytecie Śląskim. Poprzednie studia ukończyłam z wyróżnieniem na kierunku Kultury Mediów. Kocham książki, którymi interesuję się zarówno od strony czynnej, jak i biernej, co wykorzystuję pisząc powieści, ale również tworząc dla czasopisma ArtPapieru i miesięcznika Kreatywni. Wolne chwile spędzam przy serialach i grach komputerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat