Dodatkowe opłaty w szpitalu nie są rzadkością. Ci pacjenci muszą zabrać ze sobą gotówkę
Pacjenci szpitala czasem muszą zapłacić za pobyt w placówce dodatkowe pieniądze. Problem ten dotyczy również osób posiadających ubezpieczenie w ramach NFZ. Do torby szpitalnej warto włożyć nie tylko piżamę i szczoteczkę do zębów, ale również nieco gotówki. Za co naliczone mogą zostać dodatkowe opłaty z pobyt w szpitalu? Wyjaśniamy.
Pacjenci ponoszą w szpitalach dodatkowe opłaty
Pobyt w szpitalu nie należy do najprzyjemniejszych form spędzania czasu. Pacjenci pojawiają się jednak na planowanych zabiegach oraz w nagłych przypadkach. Osoby ubezpieczone w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia mają prawo do bezpłatnej opieki medycznej. Niemniej niewielu pacjentów wie, że nawet wtedy w szpitalu mogą zostać naliczone dodatkowe opłaty. Mowa nie tylko o dopłaceniu za znieczulenia.
Pieniądze, jakie trzeba będzie zostawić w publicznym szpitalu w ramach pobytu na jego terenie, nie są stałe. Będą one różnić się w zależności od regionu i przypadku. Warto jednak wiedzieć, że pakując się na pobyt na salach szpitalnych, do torby należy włożyć nie tylko piżamę, czy zabrać ze sobą przyjmowane leki.
Listonosz zapuka do drzwi z pieniędzmi. Poczta Polska oficjalnie to potwierdziłaDo szpitala weź ze sobą pieniądze
Pacjentom przebywającym w szpitalu może przydać się gotówka. Pieniądze najlepiej mieć w różnych nominałach, w tym nawet w postaci bilonu. Monety przydadzą się nie tylko podczas zakupów jedzenia z automatów postawionych na korytarzach.
ZOBACZ: Bezpłatny transport dla seniorów. Dziś mija ostateczny termin
Kiedy zapłacimy dodatkowe pieniądze za pobyt w publicznym szpitalu? Koszty te w większości przypadków nie są związane z samym procesem leczenia, a zwyczajnym podwyższeniem komfortu przebywania w szpitalu. Najczęściej zapłacić trzeba za możliwość przebywania w sali jednoosobowej. Prywatność ma w publicznej placówce swoją cenę. To jednak nie wszystko.
Lista dodatkowych opłat w szpitalu nie jest krótka
Pieniądze przydadzą się w szpitalu również wtedy, gdy chcemy oglądać telewizję. Telewizory mogą nie znajdować się na wszystkich salach, ale w większości przypadków, aby móc z nich korzystać konieczne jest zapłacenie. Rozliczenia najczęściej dokonywane są na minuty albo dni. Inną rozrywką, za jaką trzeba dodatkowo zapłacić, jest możliwość podłączenia się do internetu w ramach szpitalnej sieci Wi-Fi.
ZOBACZ: Zasiłek pogrzebowy znacząco wzrośnie. Polacy czekali na to kilkanaście lat
Szpital może także wymagać uiszczenia dodatkowej opłaty za pozostawienie odzieży wierzchniej w szatni. Kolejne wydatki za pobyt w publicznej placówce dotyczą pacjentów, którzy przyjechali na miejsce samochodem. Parkingi szpitalne niemal w całym kraju są płatne. Część szpitali proponuje pacjentom przechodzących zabiegi zniżkę, ale nadal trzeba przygotować się na zostawienie w kasie pieniędzy za parkowanie.
Źródło: o2