Dodatkowe opłaty w szpitalu. Wiadomo, za co trzeba zapłacić
Pobyt w polskim szpitalu w teorii jest darmowy. Jak się jednak okazuje, rzeczywistość jest nieco inna, a pacjenci często spotykają się z tym, że muszą ponieść dodatkowe opłaty. Wiele osób może nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że szpitale mają całe listy usług, które nie są darmowe. Za co konkretnie trzeba zapłacić podczas pobytu w szpitalu?
Pobyt w polskim szpitalu nie jest całkowicie darmowy
Założenie polskiego systemu zdrowia jest takie, że pacjenci mogą korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej sfinansowaną ze środków publicznych. Mogłoby się więc wydawać, że pobyt w szpitalu nie będzie wiązał się z żadnymi opłatami. Nic bardziej mylnego. Jest bowiem naprawdę wiele dodatkowych usług, z których można skorzystać tylko i wyłącznie po wpłaceniu odpowiedniej kwoty.
Zobacz także: Nie płacisz abonamentu RTV? Skarbówka sama ściągnie zaległą opłatę
Ceny prądu pójdą w górę już od lipca. Znamy kwotyWiadomo, za co pacjenci muszą płacić podczas pobytu w szpitalu
Jak zauważa portal “Strefa Biznesu”, jedną z najpowszechniejszych usług w polskich szpitalach, za które trzeba dodatkowo zapłacić ,jest korzystanie z telewizora w sali. Wiele placówek pobiera także opłatę za skorzystanie z szatni czy też przebywanie na jednoosobowej sali. Niektóre szpitale pobierają także opłatę za korzystanie z sieci internetowej. NFZ nie pokryje również kosztów dojazdu do placówki, ani opłat parkingowych.
Potężna lista dodatkowych opłat w szpitalu
Co więcej, niektóre leki i znieczulenia nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, więc konieczne będzie pokrycie tych kosztów z własnej kieszeni. Szpitalny bufet oraz automaty z przekąskami również są dodatkowo płatne.
Należy mieć na uwadze to, że każdy szpital posiada swój własny regulamin, więc zasady związane z płatnościami mogą różnić się w zależności od placówki. Przykładowo, w niektórych miejscach oglądanie telewizji nie musi wiązać się z koniecznością zapłaty.