Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Dyskonty doliczą Ci do zakupów nową opłatę. Jest termin, tyle zobaczysz na rachunku
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 28.07.2024 06:00

Dyskonty doliczą Ci do zakupów nową opłatę. Jest termin, tyle zobaczysz na rachunku

Lidl
fot. Photo by K. Mitch Hodge on Unsplash

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce obowiązywać będą nowe przepisy, które mają na celu zwiększenie poziomu recyklingu i poprawę gospodarowania odpadami. Ta zmiana wpłynie na zakupy w dużych sieciach handlowych, takich jak Biedronka i Lidl. Czy nasze portfele boleśnie ją odczują?

Nowa opłata przy zakupach. Doliczą ją do niemal każdych zakupów w większym sklepie

Od przyszłego roku wchodzi w życie nowy system kaucyjny, który wprowadzi dodatkową opłatę za określone rodzaje opakowań - w założeniu ma on na celu zachęcenie konsumentów do zwracania opakowań po napojach do specjalnych automatów. W ramach tego systemu klienci będą musieli płacić dodatkową opłatę (kaucję) przy zakupie produktów pakowanych w określony sposób. Po oddaniu opakowań do automatu kaucja zostanie im zwrócona. Jakie opakowania będą objęte systemem kaucyjnym?

Od stycznia 2025 roku, kaucja będzie obowiązywać na trzy rodzaje opakowań:

  • Jednorazowe butelki plastikowe (do 3 litrów) - 50 groszy,
  • Wielorazowe butelki szklane (do 1,5 litra) - 1 złoty,
  • Puszki metalowe (do 1 litra) - 50 groszy.

Opłata będzie naliczana za każde opakowanie z osobna. Oznacza to, że jeśli kupimy trzy butelki plastikowe, za każdą z nich zapłacimy dodatkowo 50 groszy, co łącznie da 1,50 zł. Podobnie, za pięć butelek szklanych będziemy musieli dopłacić 5 złotych - jeśli nie zwrócimy opakowań, nie otrzymamy pieniędzy.

"Całkowity zakaz" zniknie? Polskę czeka nowe prawo

Biedronka i Lidl już od dawna przygotowują się na nowy system kaucyjny

Wprowadzenie systemu kaucyjnego wymaga od sklepów większych niż 200 metrów kwadratowych zainstalowania specjalnych automatów, które będą umożliwiały oddanie pustych opakowań i odzyskanie wpłaconej kaucji. To z kolei oznacza, że urządzenia te staną niemal w każdym większym sklepie.

Biedronka, jedna z największych sieci handlowych w Polsce, już w 2023 roku zaczęła instalować recyklomaty w swoich sklepach. W tej chwili klienci, oddając opakowania, otrzymują vouchery o wartości 5 groszy. Od stycznia 2025 roku, po wprowadzeniu systemu kaucyjnego, zmieni się sposób naliczania i zwracania kaucji.

Lidl rozpoczął testowanie systemu kaucyjnego w 2022 roku. Do grudnia 2023 roku, klienci tej sieci odebrali vouchery na łączną kwotę 100 tys. zł. Podobnie jak portugalska konkurencja, niemiecka sieć po wejściu w życie nowych przepisów przystosuje automaty do nowych zasad dotyczących systemu kaucyjnego.

Co nowy system kaucyjny oznaczać będzie dla konsumentów?

Dla wielu konsumentów, wprowadzenie systemu kaucyjnego może oznaczać wyższe koszty przy zakupach. Nowa opłata będzie doliczana do rachunku za każdy produkt pakowany w objęte systemem opakowanie. W praktyce po kieszeni dostaną wyłącznie klienci, którzy nie będą zwracać, np. butelek do automatów. Choć początkowo może to wpłynąć na wysokość wydatków, w dłuższym okresie nowy system może przynieść korzyści środowiskowe.

Wprowadzenie nowych zasad ma na celu zwiększenie efektywności recyklingu i zmniejszenie ilości odpadów. Choć może to być początkowo uciążliwe dla konsumentów, długofalowe korzyści związane z ochroną środowiska mogą przewyższać te drobne niedogodności.