Dzwoni nieznany numer? W ten sposób sprawdzisz, kto to
Vishing, czyli oszustwa telefoniczne, w których napastnicy przyjmują obcą tożsamość, to jedno z najpoważniejszych zagrożeń czekających na Polaków. Można się jednak przed nim chronić i to jeszcze zanim odbierzemy połączenie. Jak rozpoznawać groźne numery i unikać niebezpieczeństw?
Aplikacje do rozpoznawania numerów
Jednym z najlepszych sposobów na rozpoznawanie niechcianych połączeń przychodzących jest instalacja specjalnych aplikacji mobilnych. Jedną z najpopularniejszych w tej kategorii jest Hiya . Jest dostępna za darmo na smartfony z Androidem i iOS-em nie wyświetla treści reklamowych.
Ważna funkcją Hiya jest możliwość zastąpienia nią domyślnej aplikacji telefonu. Dzięki temu możemy być pewni, że dysponujemy pełną integracją z systemu. Hiya wyświetla informacje z własnej bazy danych aplikacji w momencie, gdy otrzymujemy połączenie przychodzące. Dzięki temu na ekranie jeszcze przed odebraniem dowiemy się, że dzwoni do nas telemarketer lub osoby podejrzewane o udział w oszustwach.
Inne aplikacje mobilne pomocne w rozpoznawaniu numerów, które mogą stanowić zagrożenie to Truecaller oraz polskie Odebrać telefon 2019 .
Na co zwracać uwagę?
Nawet bez dodatkowych aplikacji można zidentyfikować połączenia stanowiące potencjalne zagrożenie . Oczywiście trzeba zachować ostrożność wobec numerów nieznanych i zastrzeżonych. Ponadto należy zwracać uwagę na prefiksy wyświetlanego dzwoniącego numeru - jeśli jest on zagraniczny, inny niż +48 , możemy mieć do czynienia z tą lub inną próbą oszustwa.
Zobacz: Sprzedajesz na OLX? Lepiej uważaj, oszuści mają nową metodę
Z drugiej strony nie należy się sugerować tym, że dzwoniący wyświetlany jest np. jako nazwa banku - dziś nie stanowi większego problemu nadpisanie etykiety (spoofing) i mimo prezentującej się wiarygodnie nazwy mogą się z nami próbować kontaktować cyberprzestępcy.
Należy unikać jednego słowa
Jeśli już jednak zdecydujemy się na odebranie połączenia od nieznanego czy budzącego wątpliwości numeru, należy unikać słowa “tak” oraz wszystkich form, które mogą świadczyć o naszej zgodzie. Najbardziej perfidni napastnicy mogą bowiem zmontować później nagranie w taki sposób, aby nasze potwierdzenia następowały np. w odpowiedzi na pytanie o zgodę podczas zawierania umowy na odległość.