BiznesINFO.pl Finanse Egzaminy na prawo jazdy drożeją. W tych miastach kandydaci powinni szykować portfele
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Egzaminy na prawo jazdy drożeją. W tych miastach kandydaci powinni szykować portfele

24 stycznia 2025
Autor tekstu: Patryk Wołosz

Każde podejście do egzaminu na prawo jazdy wiąże się z kosztami. Do tej pory najtaniej było w Łodzi. Koszty mają jednak wzrosnąć. Ile będą musieli płacić kandydaci na kierowców?

Kto może uzyskać prawo jazdy?

Polskie prawo precyzuje wszystkie aspekty związane z procedurą ubiegania się o prawo jazdy. Aby uzyskać dokumenty uprawniające do poruszania się pojazdami mechanicznymi, należy spełnić kilka podstawowych warunków. Po pierwsze należy być w odpowiednim wieku - w przypadku prawa jazdy kat. B jest to 18 lat. Po drugie trzeba mieszkać w Polsce od przynajmniej 185 dni.

Ci, którzy spełniają powyższe warunki, muszą udać się do lekarza zajmującego się badaniem kierowców. To on zadecyduje, czy badany jest zdolny do prowadzenia pojazdów. Z kompletem dokumentów można przystąpić do części teoretyczno-praktycznej procesu przygotowawczego.

Lotniczy gigant szuka pracowników. Oferuje nawet 25 tys. złotych
W tych przypadkach zapomnij o gotówce. Nie przyjmą jej w kasie, regulacje są jasne

Czy konieczne jest zapisanie się na kurs przygotowawczy?

Popularną metodą przygotowania do egzaminów na prawo jazdy jest korzystanie z kursów, oferowanych przez liczne szkoły. Ich celem jest zapoznanie początkujących kierowców z zasadami ruchu drogowego i zaznajomienie ich z metodami obsługi pojazdów. Kurs teoretyczny kończony jest egzaminem w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

Prawo dopuszcza jednak pominięcie etapu teoretycznego w szkole jazdy. Możliwe jest samodzielne wyszkolenie do egzaminu. W tym wypadku konieczne jest skorzystanie z pomocy instruktora tylko podczas przygotowań do testu praktycznego.

Niezależnie od tego, którą drogę wybierze aspirujący kierowca, będzie on musiał liczyć się z kosztami.

Egzaminy na prawo jazdy coraz droższe

Każde podejście do egzaminu na prawo jazdy - zarówno teoretycznego, jak i praktycznego - wiąże się z wydatkami. Opłaty są pobierane niezależnie od tego, czy kandydatowi się powiedzie.

Jak podaje RadioZET.pl, do niedawna najtaniej było w Łodzi i oddziałach tamtejszego WORDu - w Sieradzu, Skierniewicach i Piotrkowie Trybunalskim. Za teoretyczny egzamin płaciło się 50 złotych, a za podejście do praktycznego - 180 złotych. Będzie jednak drożej.

Sejmik wojewódzki przegłosował uchwałę, która podnosi ceny egzaminów o 10%, co oznacza, że będą one kosztowały tyle, ile płaci się w innych miastach w Polsce. Podejście do testu teoretycznego ma kosztować 55 złotych, a w przypadku egzaminu praktycznego opłata ma wzrosnąć do 222 złotych.

Rząd ujawnia: Tylko 5 proc. Polaków należy do tej grupy. Jesteś szczęśliwcem?
Ozusowania umów nie będzie. Tak polski rząd tłumaczy się przed Brukselą
Obserwuj nas w
autor
Patryk Wołosz

Wydawca. W Iberionie od grudnia 2024 roku, w zawodzie od 2020. Ukończył Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Warszawski. Interesuje się literaturą. W wolnych chwilach uprawia sport.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat