Elektroniczny dowód osobisty na równi z tradycyjnym. Wskazujemy datę i wyjątki
Dokumenty w aplikacji mObywatel będą traktowane na równi z tradycyjnymi wersjami dokumentów. Zmiany wchodzą w życie 14 lipca 2023 roku. Będzie jednak kilka sytuacji, w których konieczne będzie okazanie plastikowej wersji dowodu osobistego.
Dowód w aplikacji mObywatel
Prezydent Andrzej Duda podpisał 14 czerwca ustawę o aplkacji mObywatel.
Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński w Radiu Wrocław wskazał, że dokumenty w wersji mObywatel będą traktowane na równi z plastikowym wersjami dokumentu. Na swoim profilu na Twitterze ogłosił także oficjalną datę wejścia zmian w życie - 14 czerwca 2023 roku. Potwierdził to również prezes Rządowego Centrum Legislacji Krzysztof Szczucki.
Korzystanie z takiej wersji dokumentu jest dobrowolne i bezpłatne.
Wyjątki
Są jednak sytuacje, w których nie będziemy mogli się identyfikować za pomocą aplikacji.
Jak podaje Business Insider, posiadanie plastikowej wersji dokumentu tożsamości będzie konieczne podczas kontroli granicznej, wyrabiania nowego dowodu osobistego oraz w banku . Obowiązek respektowania dowodu osobistego w aplikacji mObywatel przez banki wejdzie w życie 1 września 2023 roku.
mObywatel
Rządowa aplikacja mObywatel pozwala przechowywać ważne dokumenty w wersji elektronicznej. Wśród nich znajduje się m.in. mObywatel- cyfrowy dowód osobisty, a także legitymacje szkolne, studenckie, emeryta-rencisty, mPrawo jazdy z wykazem otrzymanych punktów karnych i mPOjazd, zawierający cyfrowy dowód rejestracyjny.
Do tej porty odnotowano ponad 10 mln pobrań aplikacji.