BiznesINFO.pl Polska i Świat Elektrownia w Ostrołęce oczami Sasina. Minister zwala winę na Unię Europejską
East News, Piotr Molecki

Elektrownia w Ostrołęce oczami Sasina. Minister zwala winę na Unię Europejską

10 kwietnia 2021
Autor tekstu: Kamila Jeziorska

Elektrownia w Ostrołęce mogłaby otwierać zestawienie dotyczące wyrzuconych pieniędzy w błoto przez rząd. Jej budowa pochłonęła ponad miliard złotych, rozbiórka pylonów to kolejne miliony, ale Jacek Sasin uważa, że nie jest to wina Zjednoczonej Prawicy. Za porażkę elektrowni w Ostrołęce obwinia Unię Europejską.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaka jest historia elektrowni w Ostrołęce

  • Czemu Jacek Sasin za jej niepowodzenie obarcza UE

  • Jaka jest przyszłość elektrowni w Ostrołęce

Elektrownia w Ostrołęce, czyli jak wyrzucić 1,5 mld zł w piach

Inwestycje rządu Zjednoczonej Prawicy, które zostały dobrze zrealizowane lub stanowiły dobry pomysł można policzyć na palcach jednej ręki . Jedną z nich mógł być chociażby program "Mieszkanie dla młodych", ale rząd odszedł od tego pomysłu na rzecz niezrealizowanych "Polskich Domów Drewnianych", a finalnie współpracy z TBS-ami.

Jak powszechnie wiadomo, Zjednoczona Prawica inwestuje również w ruch lotniczy (Centralny Port Komunikacyjny, lotnisko w Radomiu) oraz energetykę. Ta ostatnia stała się ostatnio bardzo głośna za sprawą elektrowni w Ostrołęce. Przypomnijmy, że Jacek Sasin, minister aktywów państwowych, zapewniał swego czasu o jej powstaniu. Uspokajał również mieszkańców regionu, że ci nie mają się czego obawiać.

Finalnie elektrownia w Ostrołęce utknęła w martwym punkcie, ale już kosztowała nas 1,5 mld złotych. Business Insider przypomniał także, że zarząd elektrowni w Ostrołęce wciąż pobiera pensję, a zatem do tych wydatków należy je doliczyć . Co więcej, dwa pylony także zostaną rozebrane, więc do kosztów budowy elektrowni w Ostrołęce należy doliczyć jeszcze kilka milionów złotych kosztów rozbiórki.

" Prawdziwe pieniądze robi się na drogich, słomianych inwestycjach " - skwitował kiedyś główny bohater filmu "Miś". I owszem, elektrownia w Ostrołęce zostanie przekształcona z węglowej w gazową. Ale czy ktoś poniesie konsekwencje takiego stanu rzeczy?

Elektrownia w Ostrołęce i wina Unii Europejskiej

Jacek Sasin , minister aktywów państwowych, w wywiadzie dla RMF FM został zapytany o to, czy ktoś poniesie odpowiedzialność za sytuację elektrowni w Ostrołęce. Szef resortu powiedział, że inwestycja była niezbędna, ale nie było na nią środków.

Co więcej, "ulubiony minister" większości Polaków dodał, że elektrownia w Ostrołęce jest pewnego rodzaju symbolem. W jego opinii jest to symbol zmieniającej się w bardzo szybkim tempie klimatycznej polityki Unii Europejskiej. Dodał, że Komisja Europejska przeforsowała projekt zmian o szybkim odchodzeniu od węgla i to ona jest winna zamieszaniu wokół Ostrołęki.

- To jest raczej pomnik zmieniającej się bardzo szybko i w sposób niemożliwy do przewidzenia polityki klimatycznej Unii Europejskiej, bo w momencie kiedy ta inwestycja była planowana, kiedy zaczęła się jej budowa wydawało się, że elektrownia węglowa taka może powstać i może pracować - powiedział Jacek Sasin.

Kontrolę w sprawie elektrowni w Ostrołęce zapowiedział Marian Banaś, szef Najwyższej Izby Kontroli. Jacek Sasin powiedział, że raport będzie, ale dopóki go nie ma, to trudno jest przewidywać wyniki kontroli NIK .

Podkreślił również, że na projekt wyłożono 1,3 mld zł, a ten nagle został zamknięty. Stwierdził, że jest to zachowanie niedopuszczalne i w związku z tym prawdopodobnie zostanie złożone zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa.

Obserwuj nas w
autor
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat