Emerytura nawet 5 lat wcześniej. Trzeba spełnić warunki i złożyć wniosek
Obecnie wiek emerytalny w Polsce wynosi 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet. Okazuje się, że istnieje spora grupa osób, które mogą ubiegać się o wcześniejszą emeryturę. Polacy, którzy spełniają warunki do przyznania tzw. pomostówek, mogą przejść na emeryturę nawet 5 lat wcześniej. Poniżej wyjaśniamy, kiedy jest to możliwe i jakie dokumenty należy przygotować.
Emerytura nawet o 5 lat wcześniej
Możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę może przemawiać za wybraniem konkretnego zawodu. Emerytury pomostowe przysługują osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r., które były zatrudnione przy pracach o szczególnym charakterze bądź w szczególnych warunkach. Do takich zawodów możemy zaliczyć np. górników , hutników, kierowców, kurierów czy budowlańców .
Kilkadziesiąt tysięcy Polaków skorzystało z wcześniejszej emerytury
Do przejścia na wcześniejszą emeryturę wymagane jest spełnienie kilku dość rygorystycznych warunków . Jak czytamy na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takie uprawnienie przysługuje osobom, które urodziły się po 31 grudnia 1948 r. i ukończyły co najmniej 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni). Co więcej, wymagane jest posiadanie, w zależności od płci, 20 lub 25 lat ogólnego stażu pracy , w tym 15 lat pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.
Powołując się na dane przekazane przez ZUS , serwis wp.pl informuje, że w przyszłym roku na emerytury pomostowe przejdzie niemal 7,3 tys. osób . Pod koniec czerwca br. takie świadczenia z tego tytułu pobierało łącznie 40,8 tys. osób.
Emerytura pomostowa. Wymagane dokumenty
Osoby, które chcą ubiegać się o przyznanie emerytury pomostowej, muszą złożyć do Zakładu wniosek o emeryturę na formularzu EMP . Co więcej, muszą do niego dołączyć informację o okresach składkowych i nieskładkowych na formularzu ERP-6. To jednak nie wszystko. Wśród pozostałych dokumentów niezbędnych do dopełnienia formalności warto wspomnieć także m.in. o: świadectwach pracy , zaświadczeniach o zatrudnieniu i pobieraniu zasiłku dla bezrobotnych, a także dokumentach potwierdzających wynagrodzenie w okresach zatrudnienia lub ubezpieczenia .
Zmiana przepisów, skorzysta wielu Polaków
„Fakt” informuje, iż bardzo istotny jest termin 1 stycznia 1999 r. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, emerytury pomostowe mają charakter wygasający . Oznacza to, że że kolejne roczniki nie mogą już z nich korzystać, nawet jeśli wykonują ciężką pracę. Wkrótce ma się to zmienić , bowiem już w 2024 r. mają wejść w życie przepisy zakładające zniesienie wygasającego charakteru tych świadczeń . Oznacza to, że na emeryturę pomostową będą mogły przechodzić także osoby, które w późniejszych latach wykonywały pracę w trudnych warunkach lub o szczególnym charakterze.