Emerytura po 40 latach pracy. Ile wyniesie i komu przysługuje?
Na ten moment, aby otrzymywać emeryturę trzeba spełniać określone kryteria, przy czym w znacznej większości przypadków opierają się one o osiągnięcie wieku emerytalnego. Od lat postuluje się jednak, by w końcu wprowadzić emerytury stażowe, bazujące na kryterium przepracowanych lat. Zanim to jednak nastąpi, wiele osób już teraz zastanawia się, ile wynosi i komu przysługuje emerytura po 40 latach pracy. Wszystko wyjaśniamy w poniższym artykule.
Najważniejsze informacje o emeryturze po 40 latach pracy
Patrząc na obowiązujące obecnie przepisy, emerytura po 40 latach pracy należy się kobietom, które ukończyły 60. rok życia i mężczyznom w wieku 65 lat lub więcej. Oprócz tego, muszą oni odprowadzać składki do ZUS przez 20 (dla kobiet) lub 25 lat (dla mężczyzn).
Warto podkreślać, że jest to stan na teraz, bowiem w planach rysuje się perspektywa wprowadzenia emerytur stażowych , ale tych opartych o kryterium ilości przepracowanych lat, a nie wieku potencjalnego beneficjenta. Kobiety musiałyby przepracować w takim układzie 35 lat, a panowie - 40 lat.
Świadczenie emerytalne przysługiwałoby po 40 latach pracy osobom, które opłacały składki i podlegały ubezpieczeniu w ramach powszechnego systemu emerytalnego, a także rolnikom w rolniczym systemie ubezpieczeń społecznych.
Jaka emerytura przysługuje takim osobom?
Zastanawiający się nad tym, ile po 40 latach pracy wyniosłaby emerytura, muszą mieć świadomość, że zależy to od zwaloryzowanego kapitału początkowego, środków na subkoncie i średniej długości trwania życia dla danej płci.
W celu obliczenia świadczenia najlepiej jest skorzystać z kalkulatora proponowanego przez ZUS na jego stronie. Uwzględnia on wiek, wynagrodzenie, odprowadzane składki ubezpieczeniowe i jeszcze inne składowe. Im skrupulatniej wypełnimy rubryki, tym większe prawdopodobieństwo, że wynik będzie odpowiadał realiom.
Co to jest emerytura pomostowa?
Prawo umożliwia także w poszczególnych przypadkach, by mężczyźni przeszli na wcześniejszą emeryturę w wieku 60 lat, a kobiety w wieku 55 lat. Również w sytuacji, gdy mają 40 lat stażu pracy.
Takie rozwiązanie to emerytura pomostowa , ale ona dotyczy tylko osób, które pracowały w szczególnych warunkach lub wykonywały pracę o szczególnym charakterze.
ZOBACZ: Wielu emerytów w Polsce dostanie zwrot ze skarbówki. Przelewy ruszą już 16 lutego
Rozważmy więc standardowy przypadek, w którym osoba osiągnęła wiek emerytalny i przepracowała 40 lat za najniższą krajową. Taki emeryt może liczyć na minimalną emeryturę, czyli 1588,44 zł brutto.
Pracownicy budżetówki dostają nagrody jubileuszowe
Jest także i tak, że po 40 latach pracy np. w budżetówce zatrudnione w tym sektorze osoby otrzymują tzw. jubileuszówkę. W listopadzie ub.r. weszły w życie nowe przepisy regulujące tę kwestię.
Teraz pracownicy samorządowi, służby cywilnej, służby zdrowia i państwowi urzędnicy z 40-letnim stażem dostają w nagrodę trzykrotną miesięczną pensję. Z kolei w przypadku nauczycieli jest to 2,5 miesięcznego wynagrodzenia.
Źródło: Interia