BiznesINFO.pl Finanse Emerytury dla tej grupy wzrosną? Rząd rozważa zmiany
Fot. Pixabay/_Alicja_

Emerytury dla tej grupy wzrosną? Rząd rozważa zmiany

9 maja 2024
Autor tekstu: Zuzanna Kłosek

Zbyt niska emerytura to problem niejednego Polaka. Niektórzy jednak czują się szczególnie niesprawiedliwie potraktowani po tym, jak jedna ustawa zaniżyła świadczenia niemal 40 tys. osób. Wkrótce mogą doczekać się podwyżki.

Przepisy pod lupą resortu

Wysokość świadczenia emerytalnego wypłacanego przez ZUS zależy od wielu czynników. Pod uwagę należy wziąć staż pracy i sumę odprowadzonych składek. Nie wszyscy jednak otrzymują emeryturę w wysokości, która wynikałaby z tych elementów. Część seniorów w skutek ustawy dezubekizacyjnej z  2016 roku musiała bowiem pożegnać się z częścią swojego świadczenia z tytułu minionej ”służby dla państwa totalitarnego”. Obecnie jednak Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) ponownie analizuje przepisy.

Padły dwie główne wygrane Lotto. Tego samego dnia w jednym mieście

Doczekają się wyższych emerytur?

Z dniem 1 października 2017 roku emerytury i renty 39 tys. funkcjonariuszy służb PRL zostały obniżone. Z powodu "służby na rzecz totalitarnego państwa" (w okresie od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r.) świadczenia te nie mogą być obecnie wyższe niż 3271, 84 zł brutto , tyle bowiem wynosi średnie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych .

Jak informuje wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, pod lupę resortu trafiły przepisy ustawy z 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, ABW, AW, SKW, SWW, CBA, SG, Straży Marszałkowskiej, SOP, PSP, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin. Beneficjentów tych świadczeń mogą więc czekać spore zmiany.

Walka o świadczenia trwa

Sprawa emerytur byłych mundurowych nigdy nie ucichła. Do połowy kwietnia bieżącego roku Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA był stroną aż 12 tysięcy postępowań sądowych w tej sprawie , jak informował wiceminister MSWiA, Wiesław Szczepański.

Zrealizowano 9 tys. 957 prawomocnych wyroków sądu. Z tego tytułu wypłacono świadczenia na łączną kwotę 1 mld 598 mln 514 tys. 633 zł i 68 gr", czytamy w serwisie gazeta.pl.

W związku z niemalejącą liczbą procesów, resort wdrożył procedurę określającą ”zasady rozpatrywania spraw dotyczących wnoszenia lub niewnoszenia przez organ emerytalny apelacji i skarg kasacyjnych od wyroków wydanych na podstawie tzw. ustawy dezubekizacyjnej" .

Źródło: Fakt.pl

ZUS odda składki. Trzeba tylko spełnić te warunki
Nadchodzi koniec bezpłatnych autostrad? GDDKiA mówi wprost
Obserwuj nas w
autor
Zuzanna Kłosek

Redaktorka portalu BiznesINFO. Jestem studentką Twórczego Pisania i Marketingu Wydawniczego na Uniwersytecie Śląskim. Poprzednie studia ukończyłam z wyróżnieniem na kierunku Kultury Mediów. Kocham książki, którymi interesuję się zarówno od strony czynnej, jak i biernej, co wykorzystuję pisząc powieści, ale również tworząc dla czasopisma ArtPapieru i miesięcznika Kreatywni. Wolne chwile spędzam przy serialach i grach komputerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat