BiznesINFO.pl Polska i Świat Fatalne wyniki Polaków. Spada innowacyjność. Honoru bronią mieszkańcy dwóch województw
Fot. Pexels/Pixabay

Fatalne wyniki Polaków. Spada innowacyjność. Honoru bronią mieszkańcy dwóch województw

20 lipca 2024
Autor tekstu: Maciej Olanicki

Polski Instytut Ekonomiczny poinformował o danych dotyczących liczby zgłaszanych w Polsce patentów. Nie nastrajają one optymistycznie - Polska utrzymuje się poniżej europejskiej średniej, a liczba zgłoszeń maleje. W czarnych barwach maluje się także sprzedaż polskiego sektora przedsiębiorstw.

Spada liczba polskich patentów

W latach 2018-2022 r. do Urzędu Patentowego RP wpłynęło 13 326 r. Problem stanowi nie tylko liczba bezwzględna, ale też dynamika spadku. Gdy w 2018 r. wniosków patentowych wpłynęło 4205, tak w zeszłym roku było ich już tylko 2224 . Oznacza to, że w przeliczeniu na milion mieszkańców zgłoszono w minionym roku 26,7 wniosków patentowych.

Jest to wynik poniżej europejskiej średniej, Polskę wyprzedziły m.in. Czechy, (32,69 wniosków na milion mieszkańców), Litwa (45,85) Estonia (49,05). Plasujemy się natomiast wyżej niż Węgry i Słowacja. Najwięcej wniosków patentowych zgłoszono w województwach mazowieckim , śląskim i i małopolskim , najmniej w warmińsko-mazurskim , opolskim i lubuskim .

Nepotyzm, nieudolność i układy, czyli dziedzictwo PiS. ”PKP Cargo zostało zarżnięte”

Maleje sprzedaż polskich firm i liczba zamówień

Uwagę zwraca także, że najwięcej zgłoszeń wniosków patentowych pochodziło nie od uczelni wyższych czy przedsiębiorstw, lecz od osób fizycznych. W parze z pesymistycznie nastrajającymi danymi płynącymi z urzędów patentowych idzie malejąca sprzedaż w sektorze przedsiębiorstw - tę na koniec czerwca br. odnotowało 30 proc. firm. Wzrosła sprzedaż tylko w 18 proc. firm .

Zobacz: Zamkną kopalnię 15 lat wcześniej, niż planowano. Górnicy boją się w niej pracować

Prawie jedna piąta firm zanotowała ponadto mniejszą liczbę nowych zamówień w czerwcu w porównaniu do maja. Oczywiście należy tu uwzględnić sezonowość zamówień, niemniej przewaga spadków sprzedaży i liczba nowych zamówień została w czerwcu odnotowana we wszystkich branżach.

Patent jako wyznacznik innowacyjności

Należy zwrócić uwagę na to, że nie należy stawiać znaku równości między liczbą wniosków patentowych a innowacyjnością gospodarki. Choć istnieje jej zależność ze wzrostem gospodarczym, to jednak może się spierać co do koincydencji i przyczynowości. Kluczowa jest jakość zgłaszanych patentów , ale też branża. Ponadto dysponujemy danymi o liczbie zgłaszanych, a nie przyznanych patentów.

Na przykład w Szwajcarii, gdzie liczba patentów na milion mieszkańców jest najwyższa w Europie (673,6), działa prężnie m.in. przemysł zegarmistrzowski, w którym każdy nowy werk może wiązać się ze zgłoszeniem kilkunastu patentów i o ile przekłada się to na produkcję dóbr luksusowych, tak w nikłym stopniu na innowacyjność przekładającą się na rozwój gospodarczy.

System kaucyjny w polskich sklepach. Znamy wysokość kaucji za opakowania
Świętowali, gdy kupiło ich Google. Teraz polski startup zostanie zlikwidowany
Obserwuj nas w
autor
Maciej Olanicki

Dziennikarz biznesinfo.pl. W przeszłości redaktor prowadzący dobreprogramy.pl, miesięcznika „IT Professional”, współpracownik Wirtualnej Polski. Adres dla sygnalistów: olanicki@protonmail.com.
 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat