BiznesINFO.pl Technologie Fiskus zapuka do sprzedających w sieci. Nowe prawo przegłosowane
fot. Unsplash/RoseBox رز باکس

Fiskus zapuka do sprzedających w sieci. Nowe prawo przegłosowane

5 czerwca 2024
Autor tekstu: Maciej Olanicki

Senat przegłosował nowe przepisy implementujące w polskim prawie dyrektywę DAC-7. Stanowi ona nowe obowiązki dla administracji serwisów sprzedażowych, jednak na celu ma zwalczanie szarej strefy, w której działalność mogli prowadzić internetowi sprzedawcy i usługodawcy.

Senat zagłosował za DAC-7

Senat przegłosował ustawę bez poprawek i teraz trafi ona na biurko prezydenta. Jeśli ten zdecyduje, by ją podpisać, to przepisy wynikające z dyrektywy DAC-7 zaczną w Polsce obowiązywać już od 1 lipca. Co jednak ważne, prawo obejmie także sprzedaż dokonaną w roku 2023.

DAC-7 zobowiązuje administracje serwis sprzedażowych i pośredniczących w usługach do przekazywania instytucjom skarbowym informacji o aktywności sprzedażowej podatników. Wszystko to po to, aby stwierdzić, czy nie nadużywają oni handlu okolicznościowego i nie prowadzą w internecie regularnej działalności gospodarczej , nie odprowadzając za to składek.

Sprzedajesz na Allegro, OLX lub Vinted? Skarbówka się dowie, rząd przyjął projekt ustawy

Fiskus skontroluje internetowych sprzedawców

Objęte nowymi obowiązkami będą takie serwisy, jak Allegro , OLX, czy Vinted, ale też pośredniczące w najmie, jak Airbnb i podobne. Ponadto fiskus przyjrzy się okazjonalnym przewoźnikom korzystającym z takich aplikacji, jak Uber czy Bolt. Słowem - wszystko co miało służyć okazjonalnej wymianie dóbr, a stało się nieopodatkowaną i nieubezpieczoną składową gig economy .

Zobacz: Już się zaczęło. Duży polski bank pobiera opłatę za korzystanie z BLIK-a

Powodów do obaw nie mają ci, którzy serwisy i usługi wykorzystują np. do sprzedaży zalegających rzeczy. Fiskus na bazie przekazanych przez administrację witryn danych będzie ustalał, czy do czynienia mamy z okazjonalnymi wietrzeniami szefy, czy też z ciągła działalnością handlową , która stanowi źródło utrzymania lub przynajmniej stały dopływ finansowy.

Jakie mogą być konsekwencje?

W przypadku zidentyfikowania użytkowników, którzy nadużywali platform sprzedażowych, można spodziewać się kontroli . Ta stwierdzi, czy doszło do prowadzenia działalności kwalifikującej się jako działalność gospodarcza, a następnie zażądać opłacenia zaległych składek, łącznie z tymi naliczonymi od przychodów ze sprzedaży z 2023 r.

Rewolucja w użytkowaniu AGD. Nowa europejska dyrektywa przyjęta
Program dopłat do samochodów elektrycznych. Znamy kwoty i terminy
Obserwuj nas w
autor
Maciej Olanicki

Dziennikarz biznesinfo.pl. W przeszłości redaktor prowadzący dobreprogramy.pl, miesięcznika „IT Professional”, współpracownik Wirtualnej Polski. Adres dla sygnalistów: olanicki@protonmail.com.
 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat