Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Jako jedyna gmina na Podkarpaciu nie głosowała na PiS. Znamy powód
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 22.03.2022 09:15

Jako jedyna gmina na Podkarpaciu nie głosowała na PiS. Znamy powód

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Gdy spojrzymy na mapę, to widać na niej wyraźnie, że praktycznie całe Podkarpacie zabarwione jest na niebiesko. Chodzi tutaj oczywiście o mapę preferencji politycznych Polaków, gdzie na niebiesko oznaczono jednostki administracyjne, w których najwięcej głosów w ostatnich eurowyborach zdobył PiS. Spostrzegawczy obserwator zauważy jednak, że przy samym końcu granic Polski w głębokich Bieszczadach jest gmina, która świeci się na pomarańczowo, co oznacza większe poparcie dla Kolalicji Europejskiej niż Prawa i Sprawiedliwości. Z przedstawicielami gminy,  a także jej zwykłymi mieszkańcami rozmawiali dziennikarze na:temat.pl, żeby wyjaśnić do dziwne zjawisko. 

Wyniki wyborów w gminie Cisna

Koalicja Europejska zdobyła w Cisnej niemal 47% wszystkich głosów. Na drugim miejscu znalazł się PiS z poparciem zbliżającym się do 36%, na trzecim miejscu uplasowała się Wiosna z wynikiem prawie 9% poparcia. Jak widać nie mam tutaj do czynienia z przewagą o przysłowiowy włos, ale z całkiem dużą różnicą pomiędzy pierwszym wyborem głosujących, a drugim. Frekwencja przekroczyła 50%, a więc także średnią krajową. 

Gimna Cisna ma dużo przyjezdnych 

Chociaż Cisna jest najmniejszą gminą wiejskią w Polsce, mieszka tam bowiem jedynie 1200 osób, to duża z nich część nie pochodzi z gminy, a postanowiła poszukać w Bieszczadach spokoju i oddechu od pędu współczesnego świata - mówi Małgorzata Gucwa, sekretarz gminy Cisna. Obywatele gminy widzieli po prostu dużo, bardzo często są to ludzie kreatywni, artyści, którzy nie spędzili całego życia w ogródki wlasnego domu, ale mieli możlwiość zobaczenia świata, co prawdopodobnie przekłada się na wyniki wyborów, zauważyła Gucwa. 

Pani skeretarz nie mówi jednak tylko o strukturze ludności w Cisnej, ale przypomina również, że bardzo duży wpływ na nietypowe w porównaniu z resztą regionu poglądy polityczne mieszkańców gminy mogą mieć osoby, które ją odwiedzają. W Cisnej bardzo często pojawią się osoby z dużych miast, chcące odpocząć w Bieszczadach, choćby od zasięgu telefonicznego. W gminie organizowanych jest także sporo róźnych atrakcji, takich jak występy zespołów ludowych z róznych krajów, których przyjazdy organizuje z reguły mieszkająca w Cisnej świeżo wybrana posłanka KE Elżbieta Łukacijewska. Być może to właśnie Elżbieta Łukacijewska stała za zorganiozwaniem przyjazdu do Cisnej Bronisława Komorowskiego, jeszcze za czasów pełnienia przez niego urzędu prezydenta, a także ówczesnego premiera Donalda Tuska. Wizyty czołowych polityków kraju z pewnością wpływają na preferencje mieszkańców. 

Nie ma poparcia dla LGBT, nikt nie atakuje Kościoła 

Jak zaznaczają przedstawiciele gminy, dobre wyniki osiągane przez ugrupowania skierowane bardziej na lewo od Prawa i Sprawiedliwości w Cisnej wcale nie przekładają się na poparcie np dla środowiska LGBT. Mieszkańcy w większości nie są zwolennikami tęczowego zabarwienia polityki i prawa. To po prostu do nich nie trafia. Czy to z powodu chęci odpoczynku od raczej wielkomiejskich problemów społecznych, czy może ze zwykłego braku obecności przedstawicieli tegoż środowiska w tej malutkiej gminie. 

Również ostatnie masowe wykrywanie afer pedofilskich w Kościele Katolickim nie rzutuje na stosunek mieszkańców do tej instytucji. Cisna ma swoją parafię, a w niej proboszcza, który urzęduje już ponad 20 lat. Nie jest związany osobiście z żadnym skandalem więc mieszkańcy nie mają powodów, aby się od niego odwracać. Jak mówią sami mieszkańcy, o czym pisze na:temat, w ich gminie nie ma kłótni politycznych. W radzie gimny większość stanowią posłowie PiS, ale polityka jest tutaj mocno pobocznym tematem i wszyscy pracują dla dobra gminy. Nie ma mowy o zawiści.