Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Parlament Europejski

Parlament Europejski

Ryszard Czanecki
14.08.2024 22:26 Ryszard Czarnecki z zarzutami prokuratorskimi. Grozi mu 15 lat więzienia

W kwietniu 2020 r. ujawniono, że Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych oskarżył ówczesnego europosła Ryszarda Czarneckiego o niesłusznie pobieranie zwrotów koszty podróży. Czarnecki miał zgłaszać fikcyjne przejazdy z Brukseli i Strasburga do Polski samochodami, które w momencie rzekomych przejazdów nie tylko do niego nie należały, ale też były niesprawne, a ich prawowici właściciele deklarowali, że nie użyczali eurodeputowanemu swoich pojazdów, ani go nie znają. Łącznie Czarnecki miał w ten sposób wyłudzić od 2009 r. do 2018 r. ponad 200 tys. euro. Urząd powiadomił o sprawie polską prokuraturę, która teraz - gdy Czarnecki nie już europosłem - postawiła mu bardzo poważne zarzuty.

Rafał Trzaskowski, Donald Tusk, Jarosław Kaczyński
10.06.2024 10:39 Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Zliczono wszystkie głosy

Za nami Wybory Parlamentarne 2024. Państwowa Komisja Wyborcza zliczyła już głosy ze wszystkich obwodów. Zgodnie z pierwszymi wynikami badania exit poll, Koalicja Obywatelska wygrała z Prawem i Sprawiedliwością. Okazało się jednak, że przewaga KO jest nieco mniejsza. Przedstawiamy szczegóły.

Pieniądze
19.05.2024 13:37 Ile zarabia europoseł? Znamy kwoty, można się zdziwić

Wybory do europarlamentu w Polsce przeprowadzone zostaną już w niedzielę 9 czerwca. Polacy wybiorą 53 swoich przedstawicieli, którzy będą reprezentować ich w Parlamencie Europejskim. Kampania trwa, a rywalizacja dotyczy nie tylko wpływu na kształtowanie polityki Unii Europejskiej, ale i apanaży, które na przeciętnym polskim portfelu robią ogromne wrażenie. Ile zarabia europoseł?

Raport Obserwatorium Demokracji Cyfrowej
24.04.2024 15:23 Na co warto zwrócić uwagę podczas Wyborów do Parlamentu Europejskiego 2024?

Wybory do Parlamentu Europejskiego są niezwykle ważnym wydarzeniem. Głosowanie odbędzie się w dniach 6-9 czerwca 2024 r. Obserwatorium Demokracji Cyfrowej stworzyło specjalny raport, z którego wyborcy mogą dowiedzieć się o niebezpieczeństwach, które zagrażają współczesnej demokracji. 

Pieniądze
13.02.2024 10:12 Będzie rewolucja w przelewach. Parlament Europejski już zdecydował

W najbliższych miesiącach dokonają się wielkie zmiany w zakresie przelewów pieniężnych. Wszystko za sprawą decyzji podjętej w tej sprawie przez Parlament Europejski. Rewolucja obejmie nie tylko opłaty, ale również i zabezpieczenia bankowe.

portfel-pieniadze-czlowiek-wynagrodzenie
09.11.2023 15:01 Nadchodzą duże zmiany dotyczące zarobków. Znamy datę

Z początkiem czerwca w dzienniku urzędowym Unii Europejskiej opublikowano dyrektywę potocznie określaną jako “dyrektywa równości płac”. Choć państwa członkowskie Unii Europejskiej dostaną dość sporo czasu, by wdrożyć ujęte w tym dokumencie zasady, pracodawcy i eksperci rynkowi już teraz zastanawiają się nad jej skutkami. “Jawność wynagrodzeń to krok w zniesieniu dysproporcji pomiędzy pracownikami na takich samych stanowiskach i z takim samym zakresem obowiązków. Z drugiej strony to też może być kością niezgody w zakładach pracy” – mówi nam Główny Doradca Podatkowy firmy inFakt, Piotr Juszczyk. Na co zatem musimy się przygotować?

Parlament Europejski
10.07.2023 20:03 Afera korupcyjna w Parlamencie Europejskim. Są podejrzani o branie łapówek, a wrócili do pracy

Echa afery korupcyjnej w Parlamencie Europejskiej nadal krążą w przestrzeni publicznej. Według doniesień medialnych, osoby podejrzane w tej sprawie ponownie pracują na swoich stanowiskach w europarlamencie, co wzbudziło niezadowolenie niektórych osób.

parlament Europejski
23.01.2023 22:06 Włoski eurodeputowany: jestem gotów opowiedzieć o korupcji w Parlamencie Europejskim

Zapowiada się poważny przełom w sprawie afery korupcyjnej w Parlamencie Europejskim. Były włoski eurodeputowany Pier Antonio Panzeri zdecydował się zeznawać w tej sprawie przed belgijskim wymiarem sprawiedliwości.Pier Antonio Panzeri był eurodeputowanym z ramienia włoskich socjalistów w latach 2004-2019. Belgijski sąd wymierzył mu karę jednego roku pozbawienia wolności za korupcję.Był jednak jeden warunek tej kary: kooperacja z wymiarem sprawiedliwości co do afery korupcyjnej w Parlamencie Europejskim. Jak podaje Business Insider, Panzeri na nią przystał.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:15 Dopóki Wielka Brytania nie pożegna się z Unią, Tarczyński nie będzie europosłem

Dominik Tarczyński kandydował z 4. miejsca na liście Prawa i Sprawiedliwości w okręgu małopolsko-świętokrzyskim. Poseł otrzymał od wyborców 41 912 głosów. Sam poseł dziękował później wyborcom na antenie Radia Kielce, gdzie nie omieszkał wspomnieć, że miał nbajwyższy wynik jeśli chodzi o wszystkich kandydatów w województwie świętokrzyskim.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:15 Jako jedyna gmina na Podkarpaciu nie głosowała na PiS. Znamy powód

Gdy spojrzymy na mapę, to widać na niej wyraźnie, że praktycznie całe Podkarpacie zabarwione jest na niebiesko. Chodzi tutaj oczywiście o mapę preferencji politycznych Polaków, gdzie na niebiesko oznaczono jednostki administracyjne, w których najwięcej głosów w ostatnich eurowyborach zdobył PiS. Spostrzegawczy obserwator zauważy jednak, że przy samym końcu granic Polski w głębokich Bieszczadach jest gmina, która świeci się na pomarańczowo, co oznacza większe poparcie dla Kolalicji Europejskiej niż Prawa i Sprawiedliwości. Z przedstawicielami gminy, a także jej zwykłymi mieszkańcami rozmawiali dziennikarze na:temat.pl, żeby wyjaśnić do dziwne zjawisko.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:13 Szydło = "Symbol niemocy PiS w Europie" - mocne komentarze polskich polityków

Była premier Polski, a obecnie europosłanka Prawa i Sprawiedliwości Beata Szydło po raz drugi nie została wybrana w Strasburgu na stanowisko szefowej komisji zatrudnienia i spraw społecznych w Parlamencie Europejskim. Za jej kandydaturą głosowało 19 europosłów, przeciw było 34, a wstrzymało się dwóch eurodeputowanych. Szydło była jedyną kandydatką na to stanowisko. Co więcej, dostała ona mniejsze poparcie niż za pierwszym razem. Politycy pytają - Jak można się tak kompromitować?

EN 01504460 0076
06.12.2021 01:00 Zaskakujące słowa Marie Le Pen w Warszawie. Chce płacić pieniądze za Polskę

Marie Le Pen kandydująca na urząd prezydenta Francji ma w planach stworzyć koalicję w Parlamencie Europejskim z Prawem i Sprawiedliwością. Aby zachęcić partię rządzącą w Polsce do sojuszu, obiecała zapłacić za Polskę kary nałożone przez Komisję Europejską za łamanie praworządności. Francuska polityk udzieliła wywiadu "Rzeczpospolitej" w której nakreśliła swoją wizję Unii Europejskiej. Le Pen zdradziła też swoje plany wobec Prawa i Sprawiedliwości.

EAST NEWS
30.05.2021 02:00 Ryszard Czarnecki najpierw groził pozwami, teraz musi oddać pieniądze. 100 tys. euro za kilometrówki

Ryszard Czarnecki będzie musiał słono zapłacić za podróże służbowe. Po wnikliwej analizie Parlament Europejski stwierdził, że kilometrówka europosła PiS była znacznie krótsza niż trasa, którą deklarował. W związku z tym polityk ma zwrócić 100 tys. euro.Z tego artykułu dowiesz się:Jaka była rzeczywista kilometrówka europosłaJak Ryszard Czarnecki odnosi się do całego zajściaKtóre organy były zaangażowane w tę sprawę

Parlament Europejski z ważnym wezwaniem do Komisji Europejskiej
11.02.2021 01:00 Parlament Europejski chce zaostrzenia unijnych wymagań dotyczących produktów

Z tego artykułu dowiesz się:Parlament Europejski wzywa do zaostrzenia przepisów ws. konsumpcji i recyklingu produktówJak według europosłów przebiega obecna ścieżka użycia większości produktówCo zdaniem unijnych polityków można zrobić, by przedłużyć życie większości produktów

biznes-info-640x433
07.10.2019 02:00 Jest lista 10 najbogatszych europosłów. Wśród nich dwóch Polaków

Parlament Europejski to cel wielu polityków nie tylko dlatego, że praca europosła to duża nobilitacja, ale również dlatego, że jest bardzo dobrze opłacana. Mimo to, wielu polityków “dorabia” sobie do pensji, dzięki czemu ich miesięczne przychody sięgają kilkudziesięciu tysięcy euro. Wprost sporządziło listę 10 najlepiej zarabiających europosłów - na pierwszym miejscu znajduje się Ben Habib z partii Brexit Party, którego pozaposelskie dochody to aż 80 tys. euro miesięcznie. Już na drugi miejscu uplasował się polski polityk Radosław Sikorski. Były minister obrony narodowej, spraw zagranicznych i marszałek Sejmu w latach 2014–2015 marszałek Sejmu inkasuje 67 tys. euro. Trzecią najbogatszą osobą na liście jest przedstawicielka zwolenników opuszczenia Wielkiej Brytanii z unijnej wspólnoty Ann Widdecombe - jej miesięczne dochody to około 40 tys. euro. W zestawieniu pojawił się jeszcze jeden Polak. Były wicepremier i minister finansów Marek Belka może pochwalić się zarobkami na poziomie 25 tys. euro, które zagwarantowały mu ósme miejsce w zestawieniu.

biznes-info-640x433
09.09.2019 02:00 Przed Parlamentem - budżet na 2020 rok i perspektywa finansowa 2021-2027

Następny etap to 3-tygodniowe postępowanie pojednawcze, które rozpocznie się 29 października i zakończy 18 listopada. Ma ono służyć porozumieniu się Rady i Parlamentu w sprawie budżetu UE na 2020 rok.W międzyczasie PE będzie przyjmował proponowane przez Radę i parlamentarną komisję budżetową projekty korygujące budżet na 2019 r. Przewidują one uwzględnienie nadwyżki w wysokości 1,8 mld euro powstałej w wyniku realizacji ubiegłorocznego budżetu oraz zasilenie 100 milionami euro programów Horyzont 2020 i Erasmus Plus. Ponadto zarezerwowano 293,6 mln euro na pomoc finansową dla Włoch, Rumunii i Austrii po klęskach żywiołowych, które dotknęły te państwa w 2018 roku.Jeśli chodzi o budżet na 2020 rok, to Rada UE opowiedziała się, by nadal koncentrował się on na wzmacnianiu europejskiej gospodarki i zwiększaniu jej konkurencyjności. Wśród priorytetów znalazły się też: zapewnienie dostatecznych środków na migrację i ochronę granic zewnętrznych UE, wzmacnianie ochrony ludności, przeciwdziałanie zmianie klimatu oraz przeznaczenie odpowiednich środków na działania zewnętrzne zgodne ze strategicznymi interesami UE.Zgodnie z tymi priorytetami proponuje się dofinansowanie programów z działu „Konkurencyjność na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia”, które miałyby otrzymać 24,0 mld euro, czyli o 2,72 proc. więcej niż w tym roku. Do tego doszłyby środki przeznaczone na spójność gospodarczą, społeczną i terytorialną, w wysokości 58,5 mld euro, co stanowi wzrost o 2,23 proc. Skorzystają z tego wzrostu m.in. program Horyzont 2020, europejskie systemy nawigacji satelitarnej EGNOS i Galileo, energetyczna część instrumentu „Łącząc Europę”, Erasmus Plus oraz europejski program rozwoju przemysłu obronnego.Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo i migrację, budżet UE na 2020 rok będzie nadal wspierał państwa członkowskie i unijne działania wprowadzone w ostatnich kilku latach. Dodatkowe środki zarezerwowano na Europejską Agencję Straży Granicznej i Przybrzeżnej – Frontex (101,4 mln euro, o 32,4 proc. więcej niż w tym roku). Są one niezbędne, by do roku 2027 mógł powstać stały korpus liczący 10 tys. funkcjonariuszy straży granicznej.Ogółem budżet 2020 obejmuje kwotę 166,8 mld euro w zobowiązaniach i 153,1 mld euro w płatnościach, co oznacza wzrost zobowiązań o 0,6 proc., a płatności o 3,3 proc.Korekty na ten rok i projekt budżetu na rok przyszły będą dla europarlamentarzystów swego rodzaju wprawką przed negocjacjami dotyczącymi perspektywy finansowej 2021-2027, które z uwagi na brexit i deklaracje głównych płatników zapowiadają się wyjątkowo burzliwie.woj/Źródło: PAP

biznes-info-640x433
09.07.2019 02:00 Zarobki europosłów: wynagrodzenie, diety i świadczenie emerytalne

Miesięczne wynagrodzenie europosła przed opodatkowaniem wynosi 8 757,70 euro. Wynagrodzenie jest wypłacane z budżetu Parlamentu i po potrąceniu unijnego podatku i składki ubezpieczeniowej wynosi 6 824,85 euro. Państwa członkowskie mogą również obłożyć to wynagrodzenie podatkami krajowymi. Wysokość wynagrodzenia zasadniczego posła ustalono na poziomie 38,5 proc. wynagrodzenia zasadniczego sędziego Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.Byli posłowie są uprawnieni do emerytury po ukończeniu 63. roku życia. Świadczenie emerytalne wynosi 3,5 proc. wynagrodzenia za każdy pełny rok wykonywania mandatu, lecz w sumie nie więcej niż 70% uposażenia. Koszt tych świadczeń emerytalnych pokrywa budżet Unii Europejskiej.Podobnie jak posłowie do parlamentów krajowych, posłowie do Parlamentu Europejskiego otrzymują zwrot szeregu kosztów, które ponoszą wykonując obowiązki poselskie.Zwrot ten ma na celu pokrycie kosztów poniesionych w państwie członkowskim, w którym poseł został wybrany, takich jak koszty prowadzenia biura poselskiego, rachunki telefoniczne i opłaty pocztowe oraz zakup, eksploatacja i konserwacja sprzętu komputerowego. Zwrot zostaje zmniejszony o połowę w przypadku posłów, którzy bez należytego usprawiedliwienia nie wezmą udziału w połowie posiedzeń plenarnych w ciągu jednego roku parlamentarnego (od września do sierpnia). Wysokość świadczenia w 2019 r. wynosi 4 513 euro miesięcznie.Większość posiedzeń Parlamentu Europejskiego, takich jak sesje plenarne, posiedzenia komisji lub posiedzenia grup politycznych, odbywa się w Brukseli i Strasburgu. Posłowie otrzymują zwrot rzeczywistych kosztów biletów na podróż do miejsca, w którym odbywają się te posiedzenia, po przedstawieniu dokumentów potwierdzających, maksymalnie do wysokości ceny biletu lotniczego klasy biznes bądź równoważnej lub ceny biletu kolejowego pierwszej klasy, zaś w przypadku podróży samochodem otrzymują ryczałtową kwotę 0,53 euro za 1 km (do najwyżej 1000 km). Oprócz tego posłom przysługują stałe dodatki ryczałtowe obliczane na podstawie odległości i czasu trwania podróży w celu pokrycia innych kosztów związanych z podróżą (np. opłat za autostrady, kosztów nadbagażu lub rejestracji).Posłowie często muszą podróżować poza państwa członkowskie, w których zostali wybrani, lub na ich terenie, w ramach swoich obowiązków, lecz w celach innych niż udział w oficjalnych spotkaniach (np. aby wziąć udział w konferencji czy złożyć wizytę roboczą).W związku z tym w przypadku działalności poza państwem członkowskim, w którym danym poseł został wybrany, przysługuje zwrot kosztów podróży i zakwaterowania oraz zwrot wydatków powiązanych w wysokości maksymalnie 4 454 euro rocznie. W przypadku działalności na terenie państwa członkowskiego, w którym dany poseł został wybrany, zwracane są tylko koszty transportu w kwocie rocznej określonej dla poszczególnych państw.Parlament wypłaca dietę ryczałtową w wysokości 320 euro dziennie w celu pokrycia ogółu pozostałych kosztów ponoszonych przez posłów w okresach działalności parlamentarnej, pod warunkiem że potwierdzą oni swoją obecność, podpisując jedną z oficjalnych list obecności udostępnionych w tym celu.Dietę zmniejsza się o połowę, jeżeli poseł nie weźmie udziału w ponad połowie głosowań imiennych w dniach głosowania na posiedzeniu plenarnym, nawet gdy jest obecny. W przypadku posiedzeń organizowanych poza Unią Europejską dieta wynosi 160 euro (zawsze pod warunkiem podpisania listy obecności), przy czym koszty zakwaterowania zwracane są osobno.Posłowie do Parlamentu Europejskiego mogą sami dobierać sobie asystentów w granicach środków budżetowych określonych przez Parlament. W 2019 r. maksymalna kwota miesięczna dostępna na ten cel wynosi 24 943 euro na posła. Kwoty tej nie przekazuje się posłom, ale wypłaca się ją w formie wynagrodzenia miesięcznego asystentom spełniającym warunki i posiadającym ważną umowę, a także organom pobierającym podatki od wynagrodzeń.kic/Źródło: PAP

biznes-info-640x433
27.05.2019 02:00 PiS - mimo wygranej - może nie znaczyć zbyt wiele w PE

Przyszli europosłowie SLD zasilą za to struktury Socjalistów i Demokratów (147 posłów), .Nowoczena dołączy zaś do ALDE, czyli trzeciej, co do wieklości frakcji (109 posłów). Wszystko wskazuje na to, że PiS wyśle do Parlamentu Europejskiego 28 europosłów ze swoich list. W Brukseli europosłowie trafią najprawdopodobniej do frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Jako, że ta frakcja liczy jedynie 59 członków z 751 miejsc w PE, to polska reprezentacja będzie szczególnie mocna. Problem w tym, że chociaż PiS będzie miał najmocniejszą pozycję wewnątrz ugrupowania, to samo ugrupowanie nie ma w PE zbyt dużo do powiedzenia. Wyniki wyborów do PE emocjonują posłów z paru względów. Najważniejsze z nich to wysokie pensje dla unijnych parlamentarzystów i swoisty barometr przez wyborami krajowymi, gdzie liczba zdoytych głosów faktycznie przekłada się na późniejszą siłę na ul. Wiejskiej. Europoseł podczas kadencji jest w stanie zarobić nawet 1,7 mln zł, a do tego należy doliczyć diety i dodatki. Działaność w Warszawie zapewnia z kolei większą możlwiość wyrobienia sobie medialnej marki, co w konsekwencji oznacza popularność i zdobycie zwolenników. Zajmijmy się więc największą partią wchodzącą w skład KE, czyli Platformą Obywatelską. Eurodeputowani z jej ramienia wejdą w skład Europejskiej Partii Ludowej, czyli najsilniejszej frakcji w PE. Prawdopodobnie będzie ona mogła liczyć na 182 mandaty, co ostatecznie okaże się po podliczeniu wszystkich wyników. Chociaż frakcja EPL ma realną siłę w PE dużo większą niż EKiR, to z kolei kilkunastu posłów PO nie będzie w niej tak dużo znaczyła. Sytuacja w PE ma się jednak zupełnie inaczej niż w Warszawie. Duża ilość zdobytych mandatów może okazać się niewystarczająca, aby posiadać choćby znikomy wpływ na decyzję zapadające w Brukseli. To jak wyniki wyborcze osiągnięte w Polsce przełożą się na siłę (lub jej brak) polskich formacji w PE opisał dzisiaj money.pl. Co w takim razie z posłami Koalicji Obywatelskiej? Tutaj sytuacja jest dużo bardziej skomplikowana. Fakt, że na jednej liście zdecydowali się kandydować politycy z wielu partii o często różniących się programach i poglądach, oznacza, że w PE nie będą oni zasilać jednej tylko frakcji, a rozdzielą się w poszczególnych, najbardziej dobranych poglądowo zrzeszeniach.

biznes-info-640x433
27.05.2019 02:00 Francja: zwycięstwo skrajnej prawicy, Paryż zaskoczony

Skrajnie prawicowa partia Marine Le Pen wygrała z centrowym ugrupowaniem prezydenta Francji, ale jednak bardzo nieznacznie. Wg danych podanych przez Parlament Europejski wynika, że Zgromadzenie zdobyło we Francji 23.31% głosów, zaś formacja Emmanuela Macrona 22.41%. Przewaga jest symboliczna, ale jednak dużo może powiedzieć o obecnej sytacji politycznej i społecznej we Francji. Nie milknące jeszcze echo protestów żółtych kamizelek, jakie przeszły przez Francję w związku z podwyżkami akcyzy na paliwo, a także pożar Katedry Notre-Dame w Paryżu, za którą władza akurat odpowiedzialna nie była, ale zapowiedzią odbudowy za setki milionów euro rozsierdziła jeszcze bardziej tłum w żółtych kamizelkach. Prawdopodobnie jest to jedna z przyczyn dla której ugrupowanie przeciwniczki Macrona w ostatnich wyborach na urząd prezydenta wygrało z rządową koalicją. We Francji doszło już w mediach do wymiany zdań pomiędzy Marie Le Pen a Pałacem Elizejskim, w którym urzęduje obecny prezydent Francji. Pałac Elizejski powiedział bowiem, że wynik i tak jest bardzo dobry i nie ma czego się wstydzić, natomiast nie planuje on pomimo porażki zmieniać swojego kursu - pisze tvn.pl. Z kolei Marie Le Pen na te słowa odpowiedziała, że jest to znak pogardy dla narodu francuskiego i brak zrozumienia dla jego potrzeb.Kandydatka na prezydenta Francji z poprzednich wyborów powiedziała także, że większość francuskiej sceny politycznej nie rozumie, że nie istnieje już podział na lewicę i prawicę, a raczej na globalistów i narodowców. undefined

biznes-info-640x433
26.05.2019 02:00 PiS wygrał wybory do PE, oto co nas czeka

W zainstniałych okolicznościach przed kolejnymi wyborami możemy spodziewać się jeszcze większego wysypu obietnic socjalnych, tym razem nie tylko od strony rządu. Również opozycja musi zacząć mówić w sposób podobny do partii Jarosława Kaczyńskiego, ponieważ wszystko na to wskazuje, że taki właśnie język trafia do wyborców najlepiej. Pytanie nasuwa się jedno, niezależnie od tego kto wygra nadchodzące krajowe wybory: czy największym poszkodowanym nie będzie budżet jak i my sami?Rzeczywistość jest jednak nieco inna. A właściwie to nie nieco, lecz całkowicie. Partia Jarosława Kaczyńskiego osiągnęła wyjątkowo mocny wynik, wygrywając eurowybory z wynikiem przekraczającym 42%. Wynika z tego, że na PiS głosowała prawie połowa Polaków, którzy w wyborach zdecydowali się wziąć udział. Partia rządząca wprowadzi do PE 24 europosłów. Nie należy też jednak spodziewać się, że PiS będzie chciał z Unii Polskę wyprowadzić, bowiem bez unijnych funduszy poparcie do partii spadłoby zbyt drastycznie.Wniosek z tej sytuacji jest bardzo prosty, to nie polityczne szachy interesują społeczeństwo, lecz realne działanie rządzących, tak aby je czuli. Faktu nie zmienia na przykład to, że efektem rozdymanej do granic możlwiości polityki socjalnej PiSu jest wzrost cen. Tutaj chodzi o symbol, o fakt realnego dostania od rządu pieniędzy.Przed wyborami rządzący przeprowadzli wręcz zmasowany atak na wyborców, obiecując przerozmaite programy socjalne. Chwilowy spadek poparcia PiS, który wykazał sondaż przygotowany parę dni po publikacji filmu braci Sekielskich, zwiastował że być może wyborcom przejadła się już kiełbasa oferowana przez Prawo i Sprawiedliwość.Oczywiście wynik Prawa i Sprawiedliwości zasługuje na gratulacje, niezależnie od wyznawanych poglądów politycznych. Dlatego, że rządzący z reguły zbierają rugi za wszelkie kryzysy ekonomiczne, wysokie ceny, klęski żywiołowe czy nawet porażki sportowe narodowych reprezentantów. Tak się nie stało w tym przypadku. Ceny owoców i warzyw poszybowały do stratosfery, nie umilkło jeszcze echo największego strajku w historii Polski od 1989 roku, a duże połacie kraju borykają się z podtopieniami. Kilka dni przed wyborami Gazeta Wyborcza wyjawiła także informacje na temat działek zakupionych przez Mateusza Morawieckiego. Wszystko to nie zadziałało na szkodę rządzącej partii, przeciwko której zjednoczyło się wiele partii, czy to w postaci Koalicji Europejskiej, czy też Konfederacji.