BiznesINFO.pl Technologie Google chce upłynnić ruch w miastach i pozbyć sie korków – pilotażowy program ograniczył ich liczbę o 30%
fot. Marek BAZAK/East News

Google chce upłynnić ruch w miastach i pozbyć sie korków – pilotażowy program ograniczył ich liczbę o 30%

10 października 2023
Autor tekstu: Maciej Olanicki

Przyjemne z pożytecznym – tak można określić inicjatywę Project Green Light zainicjowaną przez Google. Dzięki danym z Map Google i pracy naukowców Google Research udało się opracować nowe mechanizmy zarządzania miejską sygnalizacją świetlną w taki sposób, aby jednocześnie zmniejszyć liczbę korków i ograniczyć emisję gazów cieplarnianych. Są już pierwsze efekty!

Najwięcej spalin emituje się na skrzyżowaniach

Całe przedsięwzięcie odbywa się w ramach Google Research, czyli departamentu Google skupiającego się na badaniach i rozwoju. Jednym z obszarów, który jest w Google Research szczególnie eksplorowany, jest ochrona środowiska i walka ze zmianami klimatycznymi. Siłą rzeczy część środków jest więc przeznaczana na badania związane z ruchem drogowym , zwłaszcza że Google jest organizacją, która dysponuje bodaj największą ilością danych na ten temat za sprawą Map Google.

W rezultacie powstał Project Green Light, którego celem było takie wykorzystanie gromadzonych przez Mapy Google danych, aby opracować rozwiązania na rzecz bardziej ekologicznego transportu osobowego . Szybko przyjęto założenia bazujące na obserwacji, że ruch samochodowy jest najbardziej szkodliwy – tj. emitowana jest największa ilość gazów cieplarnianych, przede wszystkim dwutlenku węgla – wtedy, gdy dochodzi do korków.

Według pomiarów dokonanych przez Green Light poziom zanieczyszczeń na skrzyżowaniach jest 29-krotnie wyższy w okolicach skrzyżowań, niż na otwartych drogach, przy czym aż połowa emisji bierze się z konieczności ciągłego wstrzymywania i wznawiania ruchu . Siłą rzeczy, aby ograniczyć emisję, a to było przecież nadrzędnym celem Project Green Light, należy upłynnić ruch na skrzyżowaniach i wyeliminować korki.

„Współczesne auta to koszmar w kwestii prywatności”. Badania nie zostawiają na producentach suchej nitki

Uniwersalne rekomendacje na podstawie Map Google

Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Nieco łatwiej, jeśli ma się do dyspozycji duże zbiory danych i analitykę ruchu z całego świata na bieżąco, a właśnie takie możliwości ma za sprawą swoich Map Google. Na podstawie zakumulowanych informacji na temat przebiegu ruchu drogowego w Google udało się opracować powtarzające się wzorce , przeanalizować je i na tej podstawie przygotować zestaw uniwersalnych rekomendacji.

Co ważne, rekomendacje te nie są kolejnym artykułem naukowym, lecz konkretnymi konfiguracjami, które – jak zapewnia Google – administrujący miejskimi systemami kierującymi ruchem mogą wdrożyć „w ciągu kilku minut” i to bez konieczności dokonywania jakichkolwiek modernizacji już wykorzystywanych urządzeń i oprogramowania. I mowa tu nie o wprowadzeniu zmian w ruchu na jednym skrzyżowaniu, lecz o kompletnym systemie rekomendacji, które wpływają na ruch w całym mieście.

Oprócz ekosystemów korzyści odczują sami kierowcy – r ekomendacje Google hojnie posługują się w celu ograniczeń korków na skrzyżowaniach między innymi zielonymi falami na sygnalizacjach świetlnych . Co ważne, nie mówimy tu o „prostej” analityce bieżącego ruchu i na podstawie obciążeń sterowanie światłami, co byłoby środkiem doraźnym, lecz o zbiorze zaleceń, które upłynniają ruch w mieście na stałe, niezależnie od okoliczności.

Dotychczasowe rezultaty olśniewają

Project Green House przeprowadził już pilotażowe wdrożenia na 70 skrzyżowaniach w 12 miastach na całym świecie (m.in. Haifa, Rio de Janeiro, Bangalore w miejscach, gdzie łącznie w ciągu miesiąca przejeżdża do 30 mln samochodów) i trzeba przyznać, że rezultaty są imponujące. Po implementacji rekomendacji odnotowano, że mają one potencjał, by zredukować liczbę wstrzymań ruchu o 30% , co przekłada się na 10-procentowe ograniczenie emisji spalin na skrzyżowaniach.

Autonomiczny samochód uprowadził swojego kierowcę. Konieczna była interwencja policji
Obserwuj nas w
autor
Maciej Olanicki

Dziennikarz biznesinfo.pl. W przeszłości redaktor prowadzący dobreprogramy.pl, miesięcznika „IT Professional”, współpracownik Wirtualnej Polski. Adres dla sygnalistów: olanicki@protonmail.com.
 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie