GUS reaguje na masowe zwolnienia w Polsce. Pokazano nowe dane
Główny Urząd Statystyczny publikuje nowe dane o bezrobociu, reagując na zwielokrotnione doniesienia o grupowych zwolnieniach w wielu spółkach w Polsce, zarówno tych z kapitałem polskim, jak zagranicznym. Co wynika z najnowszych danych GUS? Urząd tonuje alarmistyczne nastroje.
GUS: nowe dane. Ile wynosi bezrobocie w Polsce?
GUS opublikował nowy raport chwilę po kolejnych doniesieniach o masowych wypowiedzeniach pracy w wielu firmach w Polsce. Na przełomie 2023 i 2024 r. liczba przedsiębiorstw, które zgłosiły do urzędu pracy chęć (lub konieczność) przeprowadzenia zwolnień grupowych zwróciła uwagę m.in. Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przyznała, że resort przygląda się sytuacji , ale poziom bezrobocia w Polsce bynajmniej nie jest alarmistyczny (według ostatnich relacji Eurostatu stopa bezrobocia wyniosła w lutym 2,9 proc., podczas gdy przecięty poziom UE szacuje się na 5,9).
Tymczasem GUS publikuje nowe dane dot. bezrobocia . Jak jest naprawdę?
GUS o bezrobociu w Polsce. Idzie na rekord
W rzeczywistości bezrobocie w Polsce idzie na rekord , z tym że minimalny. Wynik za marzec 2024 r. jest ponadprzeciętnie niski - liczba bezrobotnych wyniosła 822,2 tys. osób . Te liczby w porównaniu z marcem minionego roku dają spadek zarejestrowanych bezrobotnych o 24,7 tys .
Miesiąc do miesiąca liczba bezrobocia też spadła - o 0,1 proc. (marzec-kwiecień 24 r.). Resort rodziny, pracy i polityki społecznej szacuje te dane na 5,3 proc. poziomu bezrobocia, wobec 5,4 z lutego.
Źródło: GUS, stat.gov.pl. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w latach 1990-2024
Podobny trend jest zachowany przy wynikach w skali roku: różnica w sumie o 64, 7 tys. osób r./r. I, choć minione lata mogą być niereprezentatywne przez pandemię COVID-19, w rzeczywistości marzec 2024 r. okazuje się rekordowo niski pod względem bezrobocia . Ostatni wynik lepszy, niż 822,2 tys. rejestrowanych bezrobotnych padł w 1990 r. i wyniósł 266,6 tys. osób.
Nie przegap: To koniec luki płacowej w Polsce? Nadchodzą wyczekiwane zmiany
Co z tymi zwolnieniami?
Mimo dobrych wyników, fakt zgłaszania przez kolejne spółki konieczności przeprowadzenia redukcji etatów jest niepodważalny . Na pozór te dane ze sobą nie współgrają, ale wpływać może na to np. średni czas poświęcony na ponowne znalezienie pracy (który np. może okazać się wyjątkowo krótki), lub rosnąca liczba emerytów , która z kolei korespondowałaby ze starzejącym się społeczeństwem (końcówka 2022 r. zamknęła się w liczbie 9,8 mln mieszkańców powyżej 60. roku życia, co było podniesieniem poprzedniego wyniku o 0,7 proc. i utrzymaniem trendu starzenia się społeczeństwa).
Źródło: GUS/PAP Biznes