BiznesINFO.pl Technologie Gwałtowny spadek sprzedaży pomp ciepła. Co jest powodem?
Fot. yum9me na CC BY-NC-ND 2.0 DEED

Gwałtowny spadek sprzedaży pomp ciepła. Co jest powodem?

4 marca 2024
Autor tekstu: Maciej Olanicki

W ostatnich latach ogromną popularność cieszyła się termomodernizacja z użyciem pomp ciepła, często połączona z montażem fotowoltaiki. Była to także często instalowana konfiguracja w nowo powstałych budynkach. Niestety trend się odmienił się w całej Europie, także w Polsce – pomp ciepła montuje się coraz mniej.

Zainteresowanie pompami ciepła maleje

Jak informuje serwis money.pl już w ciągu pierwszych sześciu miesięcy minionego roku sprzedaż pomp ciepła w Polsce spadła aż o 40 proc. w stosunku do analogicznego okresu w 2022 r. Statystyki programu „Czyste Powietrze”, w którym do m.in. do montażu pomp ciepła można uzyskać dofinansowanie, świadczą o tym, że dziś pompy ciepła są jeszcze mniej popularne .

Dość powiedzieć, że lepiej od pomp ciepła sprzedają się kotły gazowe i kotły na biomasę. Sytuację ocenia się jako ryzyko dla sprawności długofalowej transformacji energetycznej w Polsce.

Sankcje prawne za montaż pompy ciepła. Kiedy to możliwe?

Konsumenci kierują się koniunkturą

Jako powód spadku zainteresowania montażem pomp ciepła wskazuje się mniejszą niż dotychczas opłacalność wynikającą z niższych cen gazu. Może to być jednak pułapka – gaz może zdrożeć, a ponadto najpierw w kolejnych latach na ogrzewających gazowo nakładane będą dodatkowe opłaty , by finalnie całkowicie zakazać ich wykorzystania w roku 2040.

W rezultacie decyzja bieżąca podyktowanymi, tymczasowymi realiami rynkowymi może narazić konsumentów na to, że za kilka lat będą musieli dokonywać ponownej modernizacji na systemy wykorzystujące odnawialne źródła energii.

Zmiany w programie „Czyste Powietrze”

Powodem spadku zainteresowania pompami ciepła mają być też zmiany, jakie zostaną wprowadzone w kolejnej iteracji programu „Czyste Powietrze”, które mają pozwolić zwalczać tanie urządzenia sprowadzone z Chin, których parametry często nie odpowiadają etykietom energetycznym . Konsumenci, którzy się na nie decydują, napotykają ponadto problemy awaryjnością oraz usługami serwisowymi.

Nic więc dziwnego, że zdecydowano, by w programie „Czyste Powietrze” dofinansowywać tylko pompy przetestowane przez akredytowane w Europie laboratoria . Wyższe koszty inwestycji w termomodernizacji przy chwilowo niższych cenach gazu mogą zniechęcać konsumentów do pomp ciepła, jednak za kilka lat może mieć to dla nich kosztowne konsekwencje.

Źródło: money.pl

Rekord wydajności paneli fotowoltaicznych. Kolejna granica przekroczona
Dofinansowanie fotowoltaiki w 2024 r. – dostępne programy i warunki do spełnienia
Obserwuj nas w
autor
Maciej Olanicki

Dziennikarz biznesinfo.pl. W przeszłości redaktor prowadzący dobreprogramy.pl, miesięcznika „IT Professional”, współpracownik Wirtualnej Polski. Adres dla sygnalistów: olanicki@protonmail.com.
 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie