Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Ile trzeba czekać na zwrot podatku? Podano terminy
Sebastian Mikiel
Sebastian Mikiel 16.02.2025 13:33

Ile trzeba czekać na zwrot podatku? Podano terminy

pit, finanse
fot. Getty Images/Canva

Rusza okres rozliczeniowy za 2024 rok, a z nim nowości, ułatwienia i zmienione zasady. Tym razem nie będzie przedłużeń, a podatnicy mogą skorzystać z nowoczesnych rozwiązań. Jakie ulgi zostaną uwzględnione automatycznie, a czym trzeba się zainteresować samodzielnie? Wyjaśniamy również, kiedy można spodziewać się pieniędzy na koncie.

Rozliczenie PIT 2024: Co warto wiedzieć na starcie?

15 lutego rusza oficjalny okres rozliczeniowy dla podatników w Polsce. Jak zapowiedział wiceminister finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda, czas na składanie deklaracji potrwa do 30 kwietnia 2025 r.

Tym razem nie będzie przedłużeń – podkreślił podczas konferencji prasowej.

Nowością w tym roku jest możliwość skorzystania z mobilnej aplikacji e-Urząd Skarbowy, która pozwoli na szybki dostęp do rozliczeń podatkowych. Już 80 tys. podatników pobrało aplikację, a na przełomie marca i kwietnia zostanie dodana funkcja płatności kartami.

pit 1.jpg
Fot. Proxima Studio/Canva
 
Ceny bydła znów w ruchu, eksperci przewidują. To może wydarzyć się w najbliższych dniach Lada moment rusza nabór wniosków o dopłaty dla rolników. Jakie kryteria trzeba spełnić?

Jakie ulgi uwzględni Twój e-PIT?

Wiceminister Małgorzata Krok zaznaczyła, że podatnicy mogą liczyć na automatyczne uwzględnienie niektórych ulg, ale nie wszystkich.

W systemie Twój e-PIT będą od razu zawarte ulgi:

  • ulga na dzieci (jeśli była uwzględniona w 2023 r.),
  • ulga dla młodych,
  • ulga dla pracujących seniorów,
  • ulga na powrót,
  • ulga dla rodzin wielodzietnych (pod warunkiem że była ujęta w formularzu pracodawcy).

Jednak jeśli podatnik chce skorzystać z innych odliczeń – np. ulgi rehabilitacyjnej, internetowej czy darowizn – musi samodzielnie dodać te informacje do zeznania.

Co ważne, jeśli podatnik nie dokona zmian ani nie zaakceptuje deklaracji, PIT-37 i PIT-38 zostaną zatwierdzone automatycznie 30 kwietnia. Natomiast dla osób prowadzących działalność gospodarczą (PIT-28, PIT-36, PIT-36L) konieczne jest samodzielne zatwierdzenie zeznania.

Kiedy można spodziewać się zwrotu podatku? Wszystko wyjaśniamy poniżej.

Zwrot podatku może być rekordowo szybki

Jednym z największych atutów rozliczeń elektronicznych jest krótszy czas zwrotu podatku. Standardowo wynosi on 45 dni dla e-PIT i trzy miesiące dla wersji papierowej.

Jednak wiceszefowa KAS ujawniła, że w 2023 roku najkrótszy zwrot trwał zaledwie 1 dzień, a średni czas wynosił 15 dni! To oznacza, że podatnicy mogą liczyć na szybkie odzyskanie pieniędzy, jeśli wybiorą rozliczenie online.

pit 2.jpg
Fot. Arkadiusz Ziolek/East News
 

A co, jeśli potrzebujesz pomocy? Urzędy skarbowe oferują wsparcie, ale fiskus rekomenduje, by najpierw sprawdzić Twój e-PIT, aplikację lub infolinię.

  • Rozliczenie PIT 2024 potrwa od 15 lutego do 30 kwietnia, bez możliwości przedłużenia.
  • Można skorzystać z nowej aplikacji e-Urząd Skarbowy.
  • Automatyczne uwzględnienie niektórych ulg, ale inne trzeba dodać ręcznie.
  • Szybkie zwroty podatku – nawet w 1 dzień!

Rozliczasz się elektronicznie czy tradycyjnie? Sprawdź, co będzie dla Ciebie najlepszym wyborem.