Ile urząd skarbowy może zabrać z konta? Taką kwotę musi zostawić
Nie płacąc podatków, tworzymy zadłużenie względem urzędu skarbowego. Jeśli dług będzie narastał, a przeciwko dłużnikowi zostanie wszczęte postępowanie egzekucyjne, urząd może zająć nasze konto bankowe. Ile może wówczas zabrać z konta? Jak się okazuje, nie zostaną z niego pobrane wszystkie dostępne środki.
Kiedy urząd skarbowy może zająć środki na koncie?
Sytuacja, w której urząd skarbowy uzyskuje dostęp do środków na koncie dłużnika, jest możliwa tylko wtedy, gdy wszczęte zostało postępowanie egzekucyjne . Warto podjąć z urzędem rozmowę jeszcze przed tym faktem, kiedy trafią do nas ponaglenia do zapłaty . Dług można rozłożyć na raty lub odroczyć , składając wniosek w odpowiednim urzędzie. Jeśli ten nie będzie spłacany, organem egzekucyjnym jest wtedy Naczelnik Urzędu Skarbowego, który zawiadamia bank.
Urząd skarbowy może zablokować konto bankowe. Ile pieniędzy może zabrać?
Urząd skarbowy może pozyskać zadłużenie poprzez zajęcie lub zablokowanie kont osób, które nie płacą podatków. Zajęte mogą zostać również środki, które w przyszłości wpłyną na ich konto.
Zgodnie z ustawą o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (PEA) urząd nie może zająć większej ilości pieniędzy, niż wysokość zadłużenia, wraz z odsetkami i kosztami postępowania egzekucyjnego. Kluczowe w tej sytuacji jest także prawo bankowe.
ZOBACZ TAKŻE: Zacznie się w poniedziałek rano. Biedronka ma same hity na wiosnę
Czy urząd skarbowy może wyczyścić konto do zera?
Ustawodawca przewidział sytuację, w której wysokość długu przekraczałby ilość pieniędzy na koncie dłużnika. Jak się okazuje, nawet w przypadku najwyższego zadłużenia organ egzekucyjny musi zostawić u takiej osoby 75% minimalnej krajowej . Wynagrodzenie minimalne wynosi obecnie 4242 zł, co oznacza, że urząd musi pozostawić u dłużnika 3181,50 zł.
Źródło: biznes.interia.pl